Dolar
13.35
Euro
15.10
Altın
1,841.06
ETH/USDT
3,215.90
BTC/USDT
42,960.00
BIST 100
2,008.87
Gündem

Mehmetçik, Tunceli'de teröristlerin inlerini imha ederek kış üslenmesine izin vermiyor

Eren-7 Mercan Munzur Operasyonu'nda teröristlerce kullanılan 180 mağara ve sığınak imha edildi, Eren Kış-6 Mercan Dağları Şehit Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu Operasyonu kapsamında da 23 sığınak kullanılamaz hale getirildi.

Sidar Can Eren   | 25.11.2021
Mehmetçik, Tunceli'de teröristlerin inlerini imha ederek kış üslenmesine izin vermiyor

Tunceli

Tunceli'de güvenlik güçlerince son bir yılda düzenlenen Eren-7 Mercan Munzur ve Eren Kış-6 Mercan Dağları Şehit Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu operasyonlarıyla 203 sığınak ve mağarayı imha edip teröristlere ait çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçiren Mehmetçik, terör örgütlerine lojistik açıdan da ağır darbe vurdu.


Kentte Valilik koordinesinde ve İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde yürütülen operasyonlarla, bölücü terör örgütü mensuplarına karşı mücadele kararlılıkla sürdürülüyor.

Bu çerçevede şehir merkezi kırsalı ile 7 ilçe kırsalında bir süre önce başlatılan Eren Kış-6 Mercan Dağları Şehit Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu Operasyonu da devam ediyor.

Kadın astsubayların yanı sıra jandarma komando, jandarma özel harekat (JÖH), polis özel harekat (PÖH) ve güvenlik korucularının da yer aldığı operasyonda, 72 timden oluşan yaklaşık 1060 personel görev yapıyor.

Sarp dağlarla çevrili kentte gece gündüz arazide kalan güvenlik güçleri, özel eğitimli köpekler ve son derece teknolojik ekipmanlarla teröristlerin izini sürüyor.

Silahlı insansız hava aracı (SİHA), insansız hava aracı (İHA) ve helikopterlerin de zaman zaman destek verdiği bu ve benzeri operasyonlarda, terör örgütü son bir yılda lojistik açıdan büyük zarara uğratıldı.

Bir haftada 23 sığınak imha edildi

Son operasyonun başlatıldığı 19 Kasım'dan itibaren güvenlik güçleri, kent merkezi ve Ovacık'ta 13, Hozat'ta bir ve Nazımiye ilçesi kırsalında 9 olmak üzere önce 23 sığınağın yerini tespit etti.

Sığınaklara girerek teröristlerin barınma alanlarını yok eden güvenlik güçleri, aramalarda bomba atar mühimmatı, 2 HK-33 piyade tüfeği şarjörü, 2 G3 şarjörü, biksi mühimmatı, 8 sırt çantası, 5 pil bloku, siren ses cihazı, 100 metre elektrik kablosu, el dürbünü, 4 küçük tüp, 8'li pil bloku ve çok sayıda yaşam malzemesini ele geçirdi.

Devam eden operasyonlarda bunların dışında 49 sığınak ve mağarayı daha tespit eden güvenlik güçleri, arama yaptı. Aramalar sonrası bunların da imha edilmesiyle kentte son bir haftada kullanılamaz hale getirilen sığınak ve mağaraların sayısı 72'ye yükseldi.

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, kent kırsalında barındıkları değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla 19 Kasım'da Eren Kış-6 Mercan Dağları Şehit Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu Operasyonu'nu başlattığı anımsatıldı.

Operasyonda şu ana kadar 67 sığınak ve 5 mağaranın imha edildiği belirtilen açıklamada, aramalarda RPG-7B roketatar, M-16 piyade tüfeği, kalaşnikof, 5 el yapımı patlayıcı düzeneği, 3 el bombası, 2 RPG-7B roketatar mühimmatı, 40 milimetre bomba atar mühimmatı, 2 HK-33 piyade tüfeği şarjörü, 2 G3 piyade tüfeği şarjörü, 5 M-19 piyade tüfeği şarjörü, 3 kalaşnikof şarjörü, 4 M-16 piyade tüfeği şarjörü, 150 M-16 piyade tüfeği fişeği, 7.62 milimetrelik biksi mühimmatı, 15 kilogram amonyum nitrat, ana imla hakkı, 4 el telsizi, 26 RPG-7B roketatar mühimmatı, 1200 metre elektrik kablosu, 2 el dürbünü, jeneratör, 15 büyük tüp, 20 piknik tüpü, 52 çift spor ayakkabı, 22 leşker kıyafeti, 47 pil bloku, 309 büyük pil, 12 sırt çantası, akü, 6 el feneri, 9 uyku tulumu, 2 dürbün çantası, 13 örgütsel doküman, 3 bağlantı kablosu, 5 araç şarj cihazı, 26 veri aktarım soketi, 20 şişe serum ve çok sayıda yaşam malzemesinin ele geçirildiği bildirildi.

Açıklamada, kent kırsalında barındıkları değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonların kararlılıkla sürdürüldüğü vurgulandı.

Operasyonlarla teröristlerin kış üslenmesinin önüne geçiliyor

Operasyonlarla barınma alanları birer birer tahrip edilen ve lojistik açıdan darbe vurulan teröristlerin kış üslenmesinin önüne geçiliyor.

Güvenlik güçleri, kentte 5 Şubat ile 19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Eren-7 Mercan Munzur Operasyonu'nda da teröristlerce kullanılan yaklaşık 180 sığınak ve mağarayı kullanılamaz hale getirdi.

Tunceli'de halen süren operasyonlarla bu yıl kent genelinde imha edilen sığınak ve mağaraların sayısı 252'ye ulaşmış oldu.

Bölgede teröristleri etkisiz hale getirmek ve kış üslenmelerini engellemek amacıyla güvenlik güçleri, operasyonlarını karadan ve havadan sürdürüyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.