Dolar
9.50
Euro
11.05
Altın
1,796.64
ETH/USDT
4,195.00
BTC/USDT
62,790.00
BIST 100
1,519.25
Dünya

Rus mahkemesinden Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Celal hakkında tutuklu yargılanma kararı

Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'da Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Neriman Celal 4 Kasım'a kadar tutuklu kalacak.

Talha Yavuz   | 06.09.2021
Rus mahkemesinden Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Celal hakkında tutuklu yargılanma kararı

Kiev

Kırım Dayanışması Platformu'nun Facebook'tan yaptığı açıklamada, Akmescit şehrindeki Kievskiy Bölge Mahkemesi, Celal'in 4 Kasım'a kadar tutuklu yargılanmasına hükmetti.

Mahkeme, savunma tarafının ev hapsi tedbiri talebini reddetti.

Celal, "sabotaj" iddiasıyla 12 ila 15 sene arasında hapis cezasıyla yargılanıyor.

Ukrayna'dan karara tepki

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, Kırım Platformuna destek veren Ukrayna vatandaşlarına eziyet edildiğini bildirdi.

Ukrayna vatandaşlarına uydurma ceza davaları açıldığını vurgulayan Ceppar, "Rus işgal makamları, Kırım'ın geçici işgaline karşı olanlar için siyasi motivasyonlu kapsamlı bir eziyet sistemi oluşturdu." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'da 4 Eylül'de Rus güvenlik güçleri, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Neriman Celal'in de aralarında olduğu 5 Kırım Tatar Türkünü gözaltına almıştı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın