Euro
9.07
Dolar
7.73
BIST 100
1,145.24
Altın
1,888.05
Dünya

Mısır polisinin AA Kahire ofisi baskınına dünyadan tepki yağdı

Uluslararası kamuoyu, AA Kahire ofisine Mısır güvenlik güçlerince yapılan baskın ve bazı çalışanların gözaltına alınmasını kınayarak, AA'ya destek mesajlarını paylaştı.

Tevfik Durul   | 17.01.2020
Mısır polisinin AA Kahire ofisi baskınına dünyadan tepki yağdı

Ankara

 Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine, Mısır güvenlik güçlerince düzenlenen baskın ve AA çalışanlarının gözaltına alınmasına dünyadan tepki yağdı.

Çok sayıda ülke ve hükümet temsilcisi, uluslararası kurumlar ve dünyadaki basın dernekleri, ifade ve basın özgürlüğüne yapılan bu çirkin saldırıdan duydukları endişeyi dile getirirken, Mısır yönetimine, gözaltına aldığı AA çalışanlarının derhal salıvermesi çağrısında bulundu.

AA yönetimine geçmiş olsun dileklerini ileten uluslararası kamuoyu, bu durumun "basın özgürlüğünün açık ihlali" olduğu mesajını verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, konuya ilişkin, "Gazetecilerin tutuklanması ve gözaltına alınmasına ilişkin haberlerden her zaman endişe duyuyoruz. Konuyu soruşturacağız." dedi.

Avrupa Birliği (AB), baskın ve gözaltılara ilişkin, "Meseleyi takip ediyoruz. Tüm profesyonel gazeteciler engelsiz şekilde çalışabilmeli." ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, "Mısır yönetimine, gözaltındaki (AA çalışanı) gazetecileri serbest bırakma ve Mısır'da özgür ve açık medyaya izin verme çağrısında bulunuyoruz." açıklamasını yaptı.

"Mısır'da medya temsilcilerine bir saldırı daha"

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Mısır polisinin AA Kahire ofisine yaptığı baskını endişeyle karşılayarak, "bu olayın Mısır'da medya temsilcilerine yönelik bir dizi saldırıdan biri daha" olduğu vurgulandı.

Avrupa Haber Ajansları Birliği ve Akdeniz Haber Ajansları Birliği, Mısır'da gözaltına alınan AA çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istedi, bu eylemi kınadı.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), AA çalışanlarının serbest bırakılmasını talep ederek, "Mısır'ın uzun zamandan beri gazetecilere yönelik baskı uyguladığını ve medyayı susturduğunu" belirtti.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Hukuk Birimi Müdürü Ravi R. Prasad, "AA ve kurum mensubu gazetecilere yönelik Mısır emniyet güçleri tarafından yapılan küstah saldırıyı şiddetle kınadığını" bildirdi.

Balkan ve Güneydoğu Avrupa Haber Ajansları Birliği (ABNA-SE), bu "pervasız" hareketin basın özgürlüğüne zarar verdiğini vurgularken, Sudan Gazeteciler Birliği bu baskın ve AA çalışanlarının gözaltına alınmasını kınadı.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Sherif Mansour, "Yetkililer, gözaltına alınan Anadolu Ajansı çalışanlarını derhal serbest bırakmalı, medyayı taciz etme ve susturmaya yönelik asılsız suçlamalara son vermeli." şeklinde konuştu.

"Kötü emsal teşkil edebilir"

Endonezya Bağımsız Gazeteciler Birliği Başkanı Abdul Manan, "AA ofisine yapılan baskın ve gözaltılara kayıtsız kalınması, dünya medyası için kötü emsal teşkil edebilir." ifadesini kullandı.

Malezyalı haber ajansı BERNAMA, Mısır polisinin AA Kahire ofisine yaptığı baskından ötürü endişe duyduğunu belirtirken, Pakistan'daki gazeteci meslek örgütleri, bu baskın ve çalışanların gözaltına alınmasına yönelik kınama mesajı verdi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), "Mısır polisinin AA çalışanlarını gözaltına alarak gazetecileri rehin alması ve diplomatik anlaşmazlıkta silah olarak kullanmasının kabul edilemeyeceğini" vurguladı.

Azerbaycan Devlet Haber Ajansı (AZERTAC), Mısır polisinin AA Kahire ofisine yaptığı baskını kınayarak, "Her zaman Türk meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Mısır polisinin demokratik ilkelere aykırı bu eylemini hem insan haklarının hem de basın özgürlüğünün kabaca ihlali olarak görüyoruz." ifadesini kullandı.

"Dünyanın en saygın ajanslarından biri"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dış Basın Birliği, "Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli ve saygın ajanslarından biri olan Anadolu Ajansının Mısır’ın başkenti Kahire'de bulunan ofisine Mısır polisi tarafından baskın düzenlenmesini ve ajans çalışanlarının gözaltına alınmasını büyük bir üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz." açıklamasını yaptı.

Güney Afrika merkezli medya çalışanlarının haklarını savunan Media Review Network (MRN) ile Somali Gazeteciler Sendikası, AA çalışanlarının Mısır'ın başkenti Kahire'de gözaltına alınmasını kınadı.

Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskın

Mısır polisi, 14 Ocak Salı günü, AA Kahire ofisine yaptığı baskında, AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı’nın yanı sıra Mısır vatandaşı Hüseyin el Kabbani, Hüseyin el Abbas ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) çalışanı Abdelselam Muhammed'i gözaltına alarak, bilinmeyen bir yere götürmüştü. Ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatarak internet bağlantısını kesmişti.

Çarşamba, sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla irtibat kurmalarını engelledi.

Mısır İçişleri Bakanlığı ise emniyetin AA Kahire ofisine hiçbir gerekçe göstermeden düzenlediği baskının üzerinden 24 saat geçtikten sonra ve uluslararası yoğun tepkiler üzerine çarşamba günü akşam yaptığı skandal açıklamayla konuyu çarpıtma girişiminde bulunmuştu.

Anadolu Ajansı adının hiç zikredilmediği ve somut bir suçlamanın yer almadığı açıklamada, ofise yapılan baskının Mısır Devlet Yüksek Güvenlik Savcılığından alınan iznin ardından gerçekleştirildiği aktarılmıştı.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, dün akşam, "Mısır'da gözaltına alınan 4 çalışanımızdan Hilmi Balcı serbest bırakıldı. Diğerlerinin de kefaletle salıverilmesini bekliyoruz." açıklamasını yapmıştı.

Türk vatandaşı Hilmi Balcı, bu sabah Türkiye'ye dönmüştü.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın