Euro
8.98
Dolar
7.40
BIST 100
1,569.35
Altın
1,871.60
Dünya, Ramazan 2018

Kenya'da Müslümanlar bayram namazını futbol sahasında kıldı

Kenya'nın başkent Nairobi'de aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 20 bine yakın kişi bayram namazını futbol sahasında kıldı.

15.06.2018
Kenya'da Müslümanlar bayram namazını futbol sahasında kıldı

NAİROBİ/DAKAR/ABUJA/HARTUM

Kenya'nın başkent Nairobi'de aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 20 bine yakın kişi bayram namazını futbol sahasında kıldı.

Ülkenin kıyı kesimine göre Müslüman nüfusun daha az olduğu Nairobi'de camilerin küçük ve yetersiz olması nedeniyle toplu olarak spor sahaları ve okul bahçelerinde namaz kılan Kenyalı Müslümanlar bayram namazına yoğun katılım gösterdi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Nairobi'deki Sir Ali Muslim Club adlı okulun futbol sahasında toplanan 20 bine yakın Müslüman, namaz vaktine kadar tekbirler getirerek dualar etti.

Namaz kılınacak yerin hemen yanı başındaki alana gelen onlarca yurt ve dernek yetkilileri ise ilahiler ve salavatlar eşliğinde namaza gelenlerden fitre ve sadaka topladı.

Bayram namazının kılınmasının ardından cemaate vaaz veren Nairobi Kadısı Şeyh Raşid Ali Ömer, barış ve hoşgörü konulu konuşmasında Müslümanların yaşadıkları ülkede insanları her daim huzura ve barışa davet etmeleri gerektiğini söyledi.

Ömer, bu önemli gün dolayısıyla Kenyalı Müslümanların hoşgörülü olmalarının, Hristiyan komşu ve dostlarıyla da bir araya gelip onlarla dostane muhabbet etmelerinin önemine değindi.

Öte yandan bayram namazına gelen 54 yaşındaki Hüseyin Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kenya başta olmak üzere ve dünyanın dört bir yanında acı çeken, zulüm gören ve yardıma muhtaç insanlar için dua edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ali, "Dünya Müslümanları küçük farklılıkları bir kenara bırakıp, birlik içinde zorluklara ve kötülüklere karşı beraber mücadele etmeli." dedi.

Yaklaşık 47 milyon nüfuslu Kenya'da Müslümanların sayısı Hristiyanlardan az olsa da hükümet Ramazan Bayramı dolayısıyla bugünü bir günlük resmi tatil ilan etti.

Senegal

Senegal'in başkenti Dakar'da halk, camileri doldururken, bazı ibadet yerlerinde yoğunluktan dolayı kuyruklar oluştu. Camilerde yer kalmaması nedeniyle bazı vatandaşlar da sokaklarda saf tutarak namazlarını eda etti.

Bayram namazına geleneksel kıyafetleriyle katılan genç, yaşlı, çocuk ve kadınlar renkli bir görüntü oluşturdu.

Yerel dil "Wolofça" verilen hutbenin ardından Müslümanlar, kucaklaşarak bayramlaştı.

Nijerya

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeydoğusunda yaşayan binlerce Müslüman da bayram namazı için toplandıkları büyük alanda saf tuttu.

Bauchi kentinde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan kadın, erkek ve çocuklar geleneksel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu

Binlerce kişinin katıldığı namazdan sonra okunan hutbede, birlik ve beraberliğin önemi vurgulandı. 

Aileleri ve yakınlarıyla alanda bir araya gelen halk, daha sonra bayramlaştı. Öte yandan, alandaki topluluk, davul zurna eşliğinde bölge emirleri evlerine ulaşana kadar onlara eşlik etti.

Sudan

Sudan'ın başkenti Hartum'daki Uluslararası Afrika Üniversitesinin futbol sahasında kılınan bayram namazına yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Camilerin yetersiz olması nedeniyle bayram namazlarını spor sahalarında toplu olarak kılmayı tercih eden Sudanlılar, üniversite kampüsündeki namaza yoğun katılım gösterdi.

Sabah namazının ardından toplanmaya başlayan 10 bine yakın Sudanlı Müslüman, bayram namazı vaktine kadar tekbirler getirerek dualar etti.

Bayram namazının kılınmasının ardından cemaate, hoşgörü konulu hutbe verildi.

Muhabir: Recep Canik-Alaattin Doğru-Adam Abu Bashal-Gökhan Kavak

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın