Euro
9.00
Dolar
7.43
BIST 100
1,540.21
Altın
1,854.63
Dünya, Ramazan 2018

Afgan halkı ateşkesin gölgesinde bayrama hazırlanıyor

Her yıl terör olaylarının gölgesinde bayramı karşılayan Afgan halkı, bu yıl Taliban ile hükümet arasında alınan ateşkes kararıyla bayramı huzurla geçirmek umuduyla çarşı pazarlara akın ediyor.

14.06.2018
 Afgan halkı ateşkesin gölgesinde bayrama hazırlanıyor

MEZAR-I ŞERİF - SAYED KHODABERDİ SADAT

Savaşın 35 yıldır sürdüğü Afganistan'da, halk zor koşullar altında geçimini sağlarken, her türlü olumsuzluğa karşı yaşama tutunmaya çalışıyor.

Her gün ölüm ve terör olaylarıyla dünya gündeminden düşmeyen Afganistan topraklarında, halk bayram günlerini biraz olsun coşkulu geçirmek için sokaklara dökülürken, bayram alışverişlerini yapıyor.

Terör olayları gölgesinde her yıl bayramı karşılayan Afgan halkı bu sene Taliban ile hükümet arasında alınan ateşkes kararıyla bayramı huzur içinde geçirmek umuduyla çarşı pazarları doldurdu.

Bayramı öncesi alışveriş için sokaklara çıkan Afganistan halkı, imkanları ölçüsünde misafirlerine ikram etmek üzere meyve, kurabiye ve kuru yemiş satın alıyor.

Ateşkes kararı halkı sevindirdi

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin 20 Haziran'a kadar Taliban'a yönelik geçici ateşkes ilan etmesinin ardından Taliban'ın da Ramazan Bayramı'nda üç günlük ateşkes kararı alması halk arasında sevinçle karşılandı.

Bayram alışverişine çıkan Haji Esedullah Rahmani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör tehdidi nedeniyle bayram günlerinde pek dışarıya çıkamadıklarını ifade ederek, ''Bu sene bayram günlerini hep dışarıda geçireceğiz, inşallah bu ateşkes daimi olur.'' dedi.

Kardeşleriyle elbise almaya gelen Mubine Resa da ateşkes kararıyla en azından bayram günlerini rahat geçireceklerini belirtti. Halkın barışa çok ihtiyacının olduğunu dile getiren Resa, savaşın sonunun olmadığını vurguladı.

Pazarlar canlandı

Mezar-ı Şerif'in en kalabalık caddelerinden Muttehid'teki satıcılarından Abdul Kerim, geçen yıla göre bu yıl satışlarının arttığını belirterek, müşterilerinin en çok kadınlardan oluştuğunu kaydetti.

Bayram arefesinde gece saatlerine kadar dükkanlarının açık olduğunu aktaran Kerim, barış ve huzur olursa herkesin pazara çıkarak ihtiyaçlarını alabileceğinin altını çizdi.

Kerim, bu sene en çok Türk ve Çin elbiselerinin rağbet gördüğünü söyledi.

Ateşkes kararı

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, 20 Haziran'a kadar Taliban'a yönelik geçici ateşkes ilan edildiğini bildirmişti.

Gani, ateşkesin 12 Haziran'da başlayıp, 19 Haziran'da sona ereceğini söylemişti.

Taliban da Ramazan Bayramı'nda üç günlük ateşkes kararı aldıklarını açıklamıştı. Bu, Taliban'ın 2001'deki ABD işgalinin ardından ilan ettiği ilk ateşkes. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın