Dolar
17.96
Euro
18.27
Altın
1,770.15
ETH/USDT
1,861.00
BTC/USDT
23,571.00
BIST 100
2,981.98
Uluslararası Köprü Kuran Türk Dizileri

Kırgızistan'da Türk dizileri halkı birleştiriyor

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Dursunov, "Türk tarih dizilerinin halkımıza çok faydası dokunuyor. Türk dizileri izleyicisine tarihi bilgi sunuyor ve vatanperverliği pekiştiriyor" dedi.

Nezir Aliyev   | 26.11.2019
Kırgızistan'da Türk dizileri halkı birleştiriyor Fotoğraf: Nezir Aliyev/AA

Bişkek

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov, ülkedeki Ahıska Türklerinin, Türk dizilerini yoğun ilgiyle takip ettiğini belirterek "Türk tarih dizilerinin halkımıza çok faydası dokunuyor. Türk dizileri izleyicisine tarihi bilgi sunuyor ve vatanperverliği pekiştiriyor." dedi.

Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Dursunov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk dizilerinin birleştirici rolüne dikkati çekerek dizilerin iki ülke ilişkilerine katkı sağladığını ifade etti.

Ulusal kanallardaki Türk dizi sayısının artmasını arzu ettiklerini söyleyen Dursunov, "Kırgızların çoğu bugün Türkçe konuşabiliyor. Ülkedeki Kırgızlar, Ahıska Türkleri ve hatta Ruslar bile Türk dizilerini izliyor. Bu da bizi memnun ediyor. Türk dizileri halkların arasındaki iletişimin gelişmesini sağlıyor. Türk dizileri halkların kaynaşmasına yardım ediyor. Türk dizileri milletleri birleştiriyor. Kardeşlik köprüsünü sağlam kılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Dursunov, Diriliş Ertuğrul'un son zamanlarda en çok izlenen diziler arasında yer aldığını belirterek ana dili Türkçe olan Ahıskalıların, diziler sayesinde İstanbul Türkçesi ile konuştuğunu gözlemlediğini ve bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Ülkede Türk dizileri

Kırgızistan'daki Ahıska Türkleri, Türk dizilerini genellikle çanak anten ve internet üzerinden izliyor.

Ulusal devlet kanalı KTRK Diriliş Ertuğrul dizisini öğle kuşağında yayımlıyor.

Ahıskalılar, dizilerde en çok Türkiye'yi, ülkenin doğasını, geleneksel sahneleri, tarihi mekanları ile nasihat içerikli konuşmaları beğeniyor.

Diziler, Ahıska Türklerinin sosyal yaşam tarzını, düğün organizasyonlarını ve sohbetlerini büyük ölçüde etkilerken, dizilerde geçen cümlelerin günlük konuşma diline de yansıdığı gözleniyor.

Ahıskalıların sünnet ve düğün törenlerinin açılışında ve kapanışında Diriliş Ertuğrul'un jenerik müzikleri kullanılıyor.

Düğün törenlerinde ayrıca Diriliş Ertuğrul'dan esinlenerek kılıç kalkan kuşanan dans grubunun mini gösterisine de yer veriliyor.

Ülkede en çok izlenen diziler arasında Muhteşem Yüzyıl, Diriliş Ertuğrul, Beni Affet, Kara Sevda, Kuzey Güney, Hercai, Yasak Elma, Elimi Bırakma bulunuyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın