Euro
6.55
Dolar
5.83
BIST 100
96,861.42
Altın
1,279.02
Ülke Profilleri

Birleşik Arap Emirlikleri

Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü’l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn emirliklerinin oluşturduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dünyada en zengin petrol rezervine sahip ülkelerden biri.

07.09.2017
Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez ülkelerinin ortak siyasetinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

Künye

Nüfus: 5,9 milyon (2016)

Etnik yapı: Yüzde 27 Hindistan, yüzde 13 Pakistan, yüzde 7 Bangladeş, yüzde 3 Sri Lanka ve yüzde 38 diğer ülke kökenliler. (Nüfusun yaklaşık yüzde 13’ü BAE vatandaşı)

Yüzölçümü: 83 bin 600 kilometrekare

Dil: Arapça

Din: Yüzde 76’sı Müslüman, yüzde 9’u Hristiyan, yüzde 15’i diğer dinlere mensup 

Para Birimi: Dirhem (AED)

BAE'nin en yüksek nüfuslu emirliği Dubai, gökdelenleri, Palmiye Adaları, lüks otelleri ve alışveriş merkezleri ile önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor

Genel Durum

BAE, İngilizlerin 1971 yılında Basra’dan çekilmesinin ardından yedi emirliğin bir araya gelmesiyle kuruldu.  Her emirlik kendi emirleri tarafından yönetiliyor. Devlet yönetimi, aynı zamanda Abu Dabi Emiri olan Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan ve ailesinin elinde bulunuyor.  

Ülkenin başkenti ve en büyük 2. emirliği olan Abu Dabi, aynı zamanda siyasi, sinai ve kültürel merkezi konumunda.

Ülkenin ekonomik ve turistik başkenti Dubai, aynı zamanda çok sayıda uluslararası şirketin bulunduğu gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor.

Ekonomi

Dünya petrol rezervinin yüzde 7’sine sahip BAE’de, 2016 rakamlarına göre, gayri safi yurt içi hasıla 693 milyar dolar. Ülkede kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla 45 bin dolar civarında. Yüzde 4 büyüme gösteren ülkede işsizlik yüzde 3,5 civarında. Enflasyon da yüzde 2.

Ekonomisi petrol ve doğal gaza dayalı BAE’de 2016 verilerine göre günde 2,82 milyon varil petrol üretiliyor. Bunun 2,68 milyon varili ihraç ediliyor. BAE'nin kanıtlanmış petrol rezervlerinin miktarı 97,8 milyar varil.

Yüksek askeri harcamaların dikkati çektiği ülkenin ihracat ortakları arasında İran, Umman ve Japonya ilk üçte yer alıyor. İthalat ortaklarında da Çin, Hindistan ve ABD başı çekiyor. 

Siyasi Durum

Bölgede 2010’dan itibaren demokrasi ve adalet talepleriyle çıkan ayaklanmalar BAE’de de yankı buldu. Mart 2011’de bir grup aktivist ve aydın, ülkede reform çağrısında bulundu. Eylül 2011’de meclis kararıyla ‘Federal Ulusal Konsey’ seçimleri yapıldı. Seçime katılım oranı yüzde 28 oldu. Son değişikliklerle ülkede meclis üyelerinin yarısı seçimle belirleniyor, diğer yarısı emirler tarafından atanıyor.

BAE’nin ABD ile yakın askeri ve siyasi ilişkileri bulunuyor. Ülkenin, 2013’te Mısır’da yapılan askeri darbeyi desteklediği iddia edildi. 2017 yazında Katar’a karşı Körfez ülkeleriyle bazı Arap devletleri tarafından uygulanan yaptırımlarda etkin rol oynayan BAE, Körfez’de İsrail’e yakınlığıyla da dikkati çekiyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın