Euro
6.47
Dolar
5.82
BIST 100
94,896.23
Altın
1,493.03
Türkiye

Türk Hariciyesi dünyaya diplomasi dersi veriyor

Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı ile şimdiye kadar bin 123 yabancı diplomata eğitim verildi.

10.04.2018
Türk Hariciyesi dünyaya diplomasi dersi veriyor

ANKARA - Nazlı Yüzbaşıoğlu-Sümeyye Özer

Diplomasi Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mesut Özcan, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi tarafından yabancı diplomatlara yönelik gerçekleştirilen Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı'nı AA muhabirine değerlendirdi.

Bu yıl 9-29 Nisan'da düzenlenen programa Afrika, Latin Amerika, Asya, Avrupa gibi dünyanın dört bir köşesinden 68 ülkeden diplomatın katıldığını belirten Özcan, "Yaklaşık 3 hafta boyunca Türkiye'de bulunacaklar. İki haftalık eğitim sürecimiz Ankara'da gerçekleşecek. Sonrasında ise Kapadokya, Konya, Antalya ve İstanbul'da Türk tarihi ve kültüründen örnekleri gösterebileceğimiz bir kültür ziyaretiyle programımızı tamamlayacağız." diye konuştu.

Özcan, dış politikaya ve uluslararası ilişkilerin farklı yönlerine dair seminerleri içeren programda Türk kültürüne, edebiyatına, sanatına ilişkin faaliyetlerin de yer aldığını belirtti.

""Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı BM Genel Kurulu gibi"

Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı'nın dünyanın dört bir köşesinden diplomatları bir araya getirdiğine dikkati çeken Özcan, "Özellikle bu kadar çok ve farklı ülkeden çok farklı arka planlardan katılımcıların olması Birleşmiş Milletlere (BM) benzetiliyor. Katılımcı olarak 68 ülke oldukça büyük bir sayı." dedi..

Diplomasi Akademisinin yabancı diplomatlara yönelik programlarından son derece olumlu geri bildirimler aldıklarını kaydeden Özcan, şöyle devam etti:

"Geçen dönemlerde bizden eğitim alan arkadaşlar, Türkiye'den cumhurbaşkanı, başbakan, bakan düzeyindeki ziyaretlerde Türk heyetine mihmandar olarak görevlendiriliyorlar. Türkiye ile daha önceden böyle bir münasebetlerinin olması bize çok daha pozitif yaklaşmalarını sağlıyor. Buraya gelen yabancı diplomatların bir kısmı bulundukları ülkelerin dışişleri bakanlıklarında özel kalem veya daha üst görevlerde bulunabiliyorlar. Türk diplomatlarının, iş adamlarının veya siyasetçilerin o ülkeyle olan ilişkilerinde onlara bir kapı açmış oluyor çünkü Türkiye'den çoğu zaman çok olumlu hatıralarla ayrılmaları onların Türkiye'ye yönelik bakış açılarını, Türk diplomatlarına, siyasetçilerine, iş adamlarına yönelik bakış açılarını olumlu yönde etkiliyor."

"Türkiye'de okudum, diplomat olarak dönmek hayalimdi"

Programa Kosova Dışişleri Bakanlığından katılan Gent Gjikolli "Bu program Kosova ve diğer ülkelerdeki diplomatlar için Türk diplomatlarla tanışmak, kendi aramızda diplomasi ağını genişletmek, Türk halkıyla bir araya gelmek, Ankara ve Türkiye'deki önemli yerleri ziyaret etmek için çok büyük bir fırsat." dedi.

Görevi gereği ikili bölgesel ilişkiler konularına odaklandığını ve görev alanı içinde Türkiye'nin de olduğunu belirten Gjikolli, "Üniversiteyi Türkiye'de okudum. Bir gün buraya diplomat olarak dönmek hayalimdi. Buraya ülkemin bir diplomatı olarak geldiğim için çok heyecanlıyım. Öğrenimimi Ankara Üniversitesinde tamamladım. Bu hayalimi gerçekleştirmemde emeği geçen hocalarıma ve Türk halkına teşekkür ederim." ifadesini kullandı.

Uluslararası Genç Diplomatlar Programı

Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisince yabancı diplomatlara yönelik ikili ve çok taraflı eğitim programları kapsamındaki Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı, 1992'den bu yana düzenleniyor.

Farklı ülkelerden davet edilen genç diplomatların diplomasi yetenek ve becerilerinin geliştirmesine katkıda bulunma ve güncel Türk dış politikası ile uluslararası sorunlara ilişkin bilgilendirme yapma hedefini taşıyan program, 5 kıtada 131 ülkeyi kapsıyor.

Diplomasi Akademisi tarafından program kapsamında bugüne kadar Asya Pasifik bölgesinden 160, Ortadoğu'dan 93, Balkanlar'dan 117, Afrika'dan 214, Avrupa'dan 107, Orta Asya ve Kafkasya'dan 328, Latin Amerika ve Karayipler'den de 104 yabancı genç diplomat olmak üzere toplam bin 123 diplomata eğitim verildi.

Geçen yıl ise toplam 397 yabancı diplomat, bakanlığın gerçekleştirdiği ikili ve çok taraflı eğitim programlarından faydalandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.