Dolar
13.69
Euro
15.47
Altın
1,784.16
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
48,568.00
BIST 100
1,910.41
Politika

Bakan Eroğlu: Ergene’nin suyu 2020'de içme suyu olarak kullanılacak hale gelecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Ergene’nin suyu 2018 yılında uygun arıtmadan sonra sanayi ve sulamada, 2020 yılında ise uygun arıtmayla içme suyu olarak bile kullanılacak hale gelecek." dedi.

20.03.2016
Bakan Eroğlu: Ergene’nin suyu 2020'de içme suyu olarak kullanılacak hale gelecek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç’ı ziyaret etti. Bakan Eroğlu, kendisini karşılayanlarla valilik bahçesinde sohbet etti. Fotoğraf: AA/ Salih Baran

EDİRNE

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Ergene’nin suyu 2018 yılında uygun arıtmadan sonra sanayi ve sulamada, 2020 yılında ise uygun arıtmayla içme suyu olarak bile kullanılacak hale gelecek” dedi.

Bakan Eroğlu, Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç’ı ziyareti ardından valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında Edirne’ye her gelişlerinde müjdelerle geldiğini söyledi.

Edirne’ye AK Parti hükümeti döneminde 8 buçuk katrilyonluk yatırımın yapıldığını ifade eden Eroğlu, Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) hakkında bilgi verdi.

Ergene Nehri’ndeki kirliliğin giderilmesi amacıyla dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ergene Havzası Koruma Projesi’ni başlattıklarını anımsatan Bakan Eroğlu, Ergene Havzası için yaklaşık 4 milyar liralık yatırım yapıldığını söyledi.

Basın mensuplarına da seslenen Bakan Eroğlu, “Siz bizim görevimiz olmadığı halde bizi suçluyorsunuz. Böyle bir şeye hakkınız yok. CHP’li belediyelerin yapmadıkları nedeniyle bizleri suçlarsanız buna el insaf derim. Bu kolay bir iş değil, biz 3,2 milyar lira, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 800 milyon yatırımı var burada. Bizim işimiz bu sene tamamlanacak. Ergene’nin suyu 2018 yılında uygun arıtmadan sonra sanayi ve sulamada, 2020 yılında ise uygun arıtmayla içme suyu olarak bile kullanılacak hale gelecek” diye konuştu.

Bir basın mensubunun Ergene’de siyanür tespit edildiği yönünde bilgiler olduğunu sorması üzerine Bakan Eroğlu, artıma tesislerinin devreye girmesi, zirai mücadele ilaçlarının doğru kullanımıyla kimyasal kirliliğin azaldığını belirtti.

Ergene Nehri'nde şuan tuzluluk ve renk problemi olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, "Renk nedeniyle nehir kirli görünüyor. Onu da inşallah tuzluluk ve rengi arıttıktan sonra dipten Marmara'ya vereceğiz" dedi.

Muhabir: Salih Baran

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın