Euro
7.20
Dolar
6.51
BIST 100
87,619.72
Altın
1,620.62

Medicago, COVID-19 için Uygulanabilir Aşı Adayı Ürettiğini Açıkladı

Medicago, COVID-19 için Uygulanabilir Aşı Adayı Ürettiğini Açıkladı 

Biyofarma şirketi, tescilli bitki bazlı teknoloji kullanılarak sadece 20 gün içinde koronavirüsün Virüs Benzeri Partiküllerini (VLP) başarıyla üretti 

Medicago'nun platformu COVID-19 hastalığına karşı hem aşı hem de antikor adayları üretebilir 

QUEBEC CITY, Quebec --(BUSINESS WIRE)-- Merkezi Quebec'te bulunan bir biyofarmasötik şirketi olan Medicago, SARS-CoV-2 genini (COVID-19 hastalığına neden olan virüs) aldıktan 20 gün sonra koronavirüsün Virüs Benzeri Parçacığını (VLP) başarıyla ürettiklerini açıkladı. VLP'nin üretimi, şimdi güvenlik ve etkinlik için klinik öncesi testlerden geçirilecek olan COVID-19 için bir aşı geliştirmenin ilk adımıdır. Bu tamamlandığında, Medicago Temmuz-Ağustos 2020 yılına kadar aşının insan denemelerini başlatmak için uygun Sağlık Kuruluşlarıyla görüşmeyi umuyor. 

Medicago, Ebola için bir aşı ve tedavi geliştirilmesine yardımcı olan Dr.Gary Kobinger başkanlığındaki Laval Üniversitesi'nin Bulaşıcı Hastalık Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde SARS-CoV-2'ye karşı antikorlar geliştirmek için bir teknoloji platformunu kullanıyor. Bu SARS-CoV-2 antikorları potansiyel olarak virüsün bulaştığı insanları tedavi etmek için kullanılabilir. Bu araştırma kısmen Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (CIHR) tarafından finanse edilmektedir. 

Medicago, daha önce grip salgınının ilk müdahalesini yapabilme yeteneğini kanıtlamış, bitki tabanlı teknolojide liderdir. 2009 yılında, şirket sadece 19 gün içinde H1N1'e karşı araştırma sınıfı bir aşı adayı üretmiştir. 2012 yılında, Medicago, ABD Savunma Bakanlığı'nın bir parçası olan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) için bir ay içinde 10 milyon doz tek değerlikli grip aşısı üretti. 2015 yılında, Medicago, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı'nın bir parçası olan Biyomedikal Gelişmiş Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA) için hızla bir anti-Ebola monoklonal antikor kokteyli üretebileceğini gösterdi. 

Dr. Bruce Clark, Medicago CEO'su: “COVID-19'daki ilk ilerlememizin hızı, bu küresel halk sağlığı tehdidine karşı aşı ve antikor çözümleri üretebilen bitki tabanlı platformumuzun kabiliyetine atfedilebilir. Geni elde ettikten sonraki 20 gün içinde bir aday aşı üretme yeteneği, kanıtlanmış teknolojimiz için kritik bir farklılaştırıcıdır. Bu teknoloji, COVID-19 ile potansiyel olarak mücadele etmek için benzeri görülmemiş bir hızda ölçeklendirmeyi mümkün kılıyor.” dedi. 

Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Profesörü ve Laval Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Gary Kobinger, “Laval Üniversitesi ve Medicago araştırma ekibi arasında kurulan işbirliği çabaları eşsiz antikorlar geliştirmede çok başarılı oldu RSV ve HMPV gibi bulaşıcı hastalıklara karşı ve bu deneyim bize SARS-CoV-2'ye karşı terapötik antikorların başarılı bir şekilde tanımlanmasında güven veriyor.” demiştir. 

İnfluenzaya karşı aktif bağışıklama için mevsimsel rekombinant quadrivalent VLP aşısı olan Medicago'nun ilk ürünü, şu anda 25.000'den fazla hastayı içeren sağlam bir güvenlik ve etkinlik klinik programının tamamlanmasının ardından Health Canada tarafından incelenmektedir. 

Editörlere Notlar: 

Medicago'nun eşsiz bitki tabanlı platformu 

Şirket, protein bazlı terapötikler geliştirmek için tescilli bir bitki bazlı teknoloji kullanmaktadır. Geleneksel aşı geliştirmenin aksine, Medicago ürünlerini oluşturmak için hayvansal ürünler veya canlı virüsler kullanmaz. Bunun yerine, bir virüsün şeklini ve boyutlarını taklit eden, vücudun onları tanımasına ve bulaşıcı olmayan bir şekilde bağışıklık yanıtı oluşturmasına izin veren Virüs Benzeri Parçacıklar (VLP'ler) kullanır. Klinik araştırma verileri, VLP'lerin, inaktive aşılardan farklı olan çok-modlu bir etki mekanizmasına sahip olduğunu ve bağışıklık sisteminin her iki kolunu - antikor ve hücre aracılı yanıtları aktive ettiğini göstermektedir. 

Medicago'nun tescilli teknolojisi hızlı, çok yönlü ve ölçeklenebilirdir. Bir virüsün genetik dizisi hazır olur olmaz, Medicago sadece birkaç hafta içinde klinik sınıfta bir aşı adayı geliştirebilir. Rekombinant teknolojisi, mevsimsel grip gibi dolaşımdaki suşlara tam olarak uyan bir aşının üretimine izin verir. Teknoloji kolayca ölçeklendirilebilir, böylece şirketin kullandığı tesis sayısını artırarak üretim hacmini arttırır. 

Ürün portföyü ve yelpazesi 

Medicago'nun ilk ürünü olan Rekombinant Quadrivalent Virüs Benzeri Parçacık (QVLP) mevsimsel grip aşısı, şu anda Health Canada tarafından incelenmektedir. Pandemik grip, rotavirüs ve norovirüs için aşı adayları klinik öncesi ve Faz II klinik çalışmalarda test edilmektedir. Medicago ayrıca hMPV, RSV ve Opioidlere karşı antikorlar geliştirmektedir. 

Tesisler 

Merkezi Kanada Quebec City'de bulunan Medicago, kısa vadeli talebe yanıt vermek için Quebec pilot tesisinde COVID-19 aşıları ve antikorları üretmeyi planlıyor. Şirketin ayrıca Durham, North Carolina'da (ABD), şu anda klinik deneyleri için aşı ve antikor üretimine adanmış ve onaylandıktan sonra dörtlü VLP influenza aşısının başlatılmasını desteklemesi beklenen bir üretim tesisi bulunmaktadır. Quebec City'de 2023 yılına kadar tamamen işlevsel olacak ve yılda 50 milyon adede kadar rekombinant quadrivalent influenza aşısı sağlayabilecek yeni bir son teknoloji üretim tesisi yapım aşamasındadır. 

Medicago Hakkında 

Medicago, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 450'den fazla çalışanı olan bir biyofarmasötik şirketidir. Medicago'nun misyonu, ortaya çıkan küresel sağlık sorunlarına hızlı yanıtlar için yenilikçi bitki temelli teknolojiler kullanarak küresel sağlık sonuçlarını iyileştirmektir. Medicago, dünya çapında yaşamı tehdit eden hastalıklara karşı terapötikleri ilerletmeye kararlıdır. 

Daha fazla bilgi için: www.medicago.com 

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

İletişim

İngilizce medya iletişim bilgileri:
Alissa Von Bargen
+1-647-234-5975
Alissa.VonBargen@gcicanada.com 

Fransızca medya iletişimi:
Marie-Pier Côté
+1-418-999-4847
mpcote@tactconseil.ca 

Kaynak: Medicago