Dolar
28.89
Euro
31.50
Altın
2,043.07
ETH/USDT
2,049.30
BTC/USDT
37,651.00
BIST 100
7,948.60
Ekonomi

Türkiye deniz üstü rüzgar enerjisinde tedarik zinciri merkezi olabilir

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşacan, "Deniz üstü rüzgar enerjisi Türkiye'nin kullanılmayan ancak büyük potansiyel barındıran bir alanı." dedi.

Gülşen Çağatay  | 17.06.2022 - Güncelleme : 17.06.2022
Türkiye deniz üstü rüzgar enerjisinde tedarik zinciri merkezi olabilir

Ankara

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veli Bilgihan Yaşacan, Türkiye'nin dünyadaki deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek alanlara yakın bir coğrafyada bulunduğunu belirterek, "Türkiye, deniz inşaatları dahil olmak üzere tedarik zincirinde merkez haline gelebilir. Offshore rüzgar santrali kurmak isteyen ülkeler, tüm ekipmanlarını Türkiye'den tedarik edilebilir." dedi.

Yaşacan, Dünya Rüzgar Günü kapsamında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, deniz üstü projelerin en az 500 megavattan başladığını, bu ölçekte projeler için devletin de yer aldığı konsorsiyum yapılarının oluşturulmasının mümkün olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 70 gigavatlık deniz üstü potansiyelinin 20 gigavatının Ege ve Marmara Bölgesi'nde bulunduğunu belirten Yaşacan, şunları kaydetti:

"Deniz üstü rüzgar enerjisi Türkiye'nin kullanılmayan ancak büyük potansiyel barındıran bir alanı. Dünya genelinde enerjide iş modelleri ve ihtiyaçlar çerçevesinde yenilenebilir enerjide yeni yaklaşımlar deneniyor. Sadece rüzgardan enerji üretmek değil, hidrojen üretiminde de rüzgar kullanılıyor. Türkiye'de yeşil hidrojen üretiminde aktif olarak bu santraller kullanılabilir."

Yaşacan, dünyada ve Türkiye'de yeşil enerjinin çeşitlendirilmesine yönelik bir eğilim olduğuna işaret ederek, "Dünya genelinde deniz üst rüzgar enerji piyasası karasal rüzgar enerjisi piyasasına göre daha hızlı büyüyor. Yunanistan, deniz üstü rüzgar enerjisi kurulumunda 2 gigavat kapasiteli hedef belirledi. Bizim de buna benzer bir hedef açıklamamız gerekiyor ki, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeksin, verimli yatırım ortamı ve tedarik zinciri yapıları oluşsun." diye konuştu.

Türkiye'nin dünyadaki deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek alanlara yakın bir coğrafyada olduğunu aktaran Yaşacan, "Hazar Denizi, Kızıldeniz ve Karadeniz'de offshore potansiyeli var. Türkiye deniz inşaatları dahil olmak üzere tedarik zincirinde merkez haline gelebilir. Offshore rüzgar santrali kurmak isteyen ülkeler tüm ekipmanlarını Türkiye'den tedarik edilebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada offshore rüzgar enerjisi kapasitesi

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi'ne göre, geçen yıl dünyadaki elektrik üretiminin yüzde 5'i deniz üstü rüzgar santrallerinden karşılandı. Küresel deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesi geçen yıl sonunda 6,1 gigavat artarak 35,5 gigavata ulaştı.

Konseye göre, deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesi 2025'te yıllık 20 gigavat artış oranını aşacak. Aynı dönemde deniz üstü rüzgar enerjisinin, toplam elektrik kurulu gücündeki payı ise yüzde 20'ye yükselecek.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.