Dolar
8.86
Euro
10.37
Altın
1,756.41
ETH/USDT
3,105.00
BTC/USDT
43,825.00
BIST 100
1,393.87
Dünya

Türkiye'nin Suriye'de eğittiği kadın polisler erkek meslektaşlarıyla omuz omuza görev yapıyor

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terörden temizlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde destek verdiği kadın polisler, erkek meslektaşlarıyla görev yaparak, güvenliğin ve huzurun sağlanmasına büyük katkı sağlıyor.

Ömer Koparan, Ethem Emre Özcan   | 14.09.2021
Türkiye'nin Suriye'de eğittiği kadın polisler erkek meslektaşlarıyla omuz omuza görev yapıyor Fotoğraf: Bekir Kasım/AA

Bab

Türkiye'nin Suriye'de terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla terörden arındırılan bölgelerde yaşayan kadınlar, bölgenin kalkınması ve iç savaşın izlerinin silinmesi konusunda büyük rol oynuyor.

Başta sağlık, eğitim ve hizmet sektörü olmak üzere hayatın neredeyse tüm alanlarında büyük özveriyle çalışan kadınlar, terörden temizlenen bölgelerde güvenliğin ve huzurun sağlanmasında da yıllardır önemli görev üstleniyor.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinin başarıyla sonuçlanmasının ardından yerel emniyet teşkilatının önemli bir parçası olan kadın polisler, 2017'den bu yana erkek meslektaşıyla omuz omuza görev yapıyor.

Kadın polisler, Türkiye'nin destekleriyle 2-6 ay arası hızlandırılmış eğitimlerden geçti.

Halihazırda sayıları 1000 civarında olan kadın polisler Bab, Azez, Cerablus ve Afrin ilçelerinde asayiş, idari işler ve kontrol noktalarında görev alıyor.

Bölge halkı da sayıları gün geçtikçe artan kadın polislerinin varlığından çok memnun.

Esed rejiminin saldırılarında eşini ve çocuğunu kaybeden 35 yaşındaki Fatma Muhammed de Bab ilçesine 2 yıldır görev yapıyor.

Fatma AA muhabirine açıklamasında, "Humusluyum. 5 yıl boyunca Esed rejiminin ablukasında kaldık. Rejimin saldırısında eşimi ve oğlumu kaybettim. Humus'tan ülkenin kuzeyine geçtik. Tek başıma buraya göç ettim." dedi.

Yaptığı işten gurur duyduğunu belirten Fatma, "Kimsesizdim burada. Polis teşkilatına başvuru yaptıktan sonra eğitime katıldık. Mezun olduktan sonra kontrol noktaları kurduk, kadınların üst aramasını yapıyoruz ve idari işlerde de görev yapıyoruz." diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın