Euro
7.62
Dolar
6.76
BIST 100
109,567.50
Altın
1,706.68
Dünya

NATO dışişleri bakanları, ilk kez sanal ortamda bir araya geldi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın 70 yıllık tarihinde ilk kez video konferans yoluyla dışişleri bakanlarının toplantı düzenlediğini belirtti.

Şerife Çetin   | 02.04.2020
NATO dışişleri bakanları, ilk kez sanal ortamda bir araya geldi

Brüksel

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, güvenli bir hat üzerinden 30 üyenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantının başında kısa açıklamada yaptı. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının NATO'nun çalışma şekillerinde bazı değişikliklere gitmesine yol açtığına dikkati çeken Stoltenberg, "Transatlantik ailemiz, daha önce hiç bu türde bir düşmanla karşılaşmadı ancak birlik olarak ve dayanışma içinde bunun üstesinden gelebileceğimize inanıyorum." diye konuştu.

Kovid-19 gündemiyle bir araya gelen dışişleri bakanları, aynı zamanda uluslararası terörizm, Afganistan, Irak eğitim misyonu, Gürcistan ve Ukrayna gibi farklı konuları da görüştü.

"NATO üzerine düşen görevi yerine getiriyor"

NATO Dışişleri Bakanları toplantının ardından sonuç bildirgesi yayımladı. 

Bildirgede, toplantının, tüm müttefik ve ortakları etkileyen, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir pandeminin ciddi hayat kaybına yol açtığı ve ekonomileri sarstığı dönemde gerçekleştirildiğine işaret edildi.

Salgından tüm etkilenenler ve sağlık çalışanlarına "en derin sevgilerin" gönderildiği belirtilen bildirgede, NATO'nun üzerine düşen görevi yerine getirdiği vurgulandı.

Bildirgede, NATO müttefiklerinin birbirlerine tıbbi malzeme, hastane yatağı gibi teçhizatlar göndererek destek olmaya devam ettiği, nakliyelerde NATO'nun hava kabiliyetlerinin de kullanıldığı anımsatıldı. 

Müttefiklerin, aynı zamanda birbirleriyle "şeffaf bir şekilde ve zamanında bilgi paylaşımı" yaptığı belirtilen bildirgede, kapsamlı ve koordineli bir yaklaşım için NATO'nun Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği ile yakın çalışmalar yürüttüğüne işaret edildi.

"NATO, temel görevlerini yerine getirmeye hazır"

NATO'nun bu zor dönemde de "aktif ve odaklanmış" bir şekilde ortak savunma, güvenlik iş birliği ve kriz yönetimi gibi temel görevlerini yerine getirmeye hazır olduğu vurgulandı. 

Operasyonlarla her türlü tehdide karşı savunma ve caydırıcılık sağlamaya ilişkin kabiliyetlerin zarar görmediği ifade edilen bildirgede, toplantıda da mevcut ve gelecekteki güvenlik sınamalarının üstesinden gelmek için bazı kararlar üzerinde mutabık kalındığı aktarıldı. 

Bildirgede, "Kuzey Makedonya'ya, NATO'nun 30'uncu üyesine, 'hoş geldin' diyoruz. Bu eşi benzeri görülmemiş sınamayla karşı karşıya olduğumuz dönemde, 30 ülke dayanışma ve transatlantik birliktelik ruhuyla beraber duruyor." ifadesi kullanıldı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın