Dolar
16.22
Euro
17.41
Altın
1,853.53
ETH/USDT
1,776.00
BTC/USDT
28,877.00
BIST 100
2,438.84
Dünya

Macaristan'dan düzensiz göçle mücadelede Türkiye'ye yardım edilmesi çağrısı

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, düzensiz göçle mücadele konusunda Türkiye'ye yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Yılmaz   | 24.01.2022
Macaristan'dan düzensiz göçle mücadelede Türkiye'ye yardım edilmesi çağrısı

Budapeşte

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, AB'nin, Afrika ve Orta Doğu politikalarını radikal bir şekilde değiştirmesi gerektiğini, aksi takdirde AB'nin bu bölgelerde güç kaybedeceğini belirtti.

Szijjarto, AB'nin, daha çok Suriyeli ve Libyalı mültecinin ülkelerine dönebilmesi ve yeni düzensiz göçmen dalgalarının engellenmesi için çalışması gerektiğini kaydetti.

Bakan Szijjarto, "Daha fazla Suriyelinin kendi evine dönebilmesi için Türkiye'ye yardım edilmeli. Türkiye, yeni göçmen dalgalarıyla karşı karşıya kaldığı takdirde 2016'da varılan göçmen mutabakatının devam ettirilmesi zorlaşır." diye konuştu.

Szijjarto ayrıca AB'nin, "düzensiz göçü destelemek yerine" Orta Doğu ve Afrika'da güvenlik, ekonomi ve sağlık kalkınma programlarını desteklemesi gerektiğini ifade etti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın