Dolar
12.41
Euro
14.05
Altın
1,792.01
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
55,490.00
BIST 100
1,776.41
Dünya

Bahra: Suriye'nin geleceğine yönelik yeni anayasanın taslağı için ilk adım atıldı

Suriye Anayasa Komitesi toplantılarında muhaliflerin eş başkanlığını yürüten Bahra, yeni anayasanın taslağının hazırlanmasına yönelik ilk adımın atıldığını belirterek, "Metodolojinin uygulanmasına yönelik mekanizmalar üzerinde anlaşmaya vardık" dedi.

Bayram Altuğ, Muhammed Yusuf, Ömer Faruk Yılmaz, Selen Temizer   | 18.10.2021
Bahra: Suriye'nin geleceğine yönelik yeni anayasanın taslağı için ilk adım atıldı Fotoğraf: Ömer Faruk Yıldız/AA

Cenevre

Beşşar Esed rejimi, sivil toplum kuruluşları ve Suriye muhalefeti temsilcilerinin her birinden 15'er kişiden oluşan anayasanın "Küçük Grup" üyeleri yaklaşık 9 ay sonra Cenevre'de yeniden bir araya geldi.

İki oturum halinde yapılan ilk gün toplantıları Türkiye saatiyle 16.30'da sona erdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in başkanlık ettiği toplantıların ardından rejim heyeti açıklama yapmadı.

Pedersen'in ise BM'deki ofisinde çalışanlarıyla toplantılara devam ettiği öğrenildi.

"Mekanizmalar üzerinde anlaşmaya vardık"

Toplantılarda muhaliflerin eş başkanlığını yürüten eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el Bahra ise çıkışta bekleyen gazetecilere Arapça yaptığı açıklamada, Komitenin ilk gününde yapılan tek oturumda anayasanın temel ilkelerinin görüşüldüğünü aktardı.

Bahra, Suriye'nin geleceğine yönelik yeni anayasanın taslağının hazırlanmasına yönelik ilk adımın bugün atıldığına vurgu yaparak, "Açık müzakere aşaması tamamlanmış olup, Anayasa Komitesinin oluşturulmasına ilişkin temel süreç tamamlanmıştır. Diğer oturumların da aynı atmosferde ve benimsediğimiz mekanizmalarla bir an önce sonuç üretmesini temenni ediyoruz." dedi.

Komitenin altıncı tur görüşmeleri öncesi gündemin belirlendiğini, tarafların Cenevre'ye gelmeden önce metodoloji üzerinde anlaşmaya vardığını aktaran Bahra, bugün de metodolojinin ayrıntılı olarak uygulanmasına yönelik mekanizmalar üzerinde anlaşmaya vardıklarını vurguladı.

"Metinler üzerinde tüm taraflar uzlaşmak zorunda"

Bahra, "Önümüzde teknik ve usule ilişkin hiçbir engel kalmamış olup, ilk toplantıda metodoloji ve mekanizmalar fiilen uygulanmış ve anayasadaki temel ilkelerin görüşülmesine başlanmıştır." şeklinde konuştu.

Egemenliğin anayasadaki temel ilkelerden biri olduğunun altını çizen Bahra, rejimin bu maddeye ilişkin yazılı metni komiteye sunduğunu ve diğer önerilerle birlikte egemenlik ilkesinin de toplantılarda üyelerce tartışıldığını ifade etti.

Bahra, tarafların anayasaya ilişkin sunduğu metinlerin hepsinin onaylanması gibi bir durumun olmadığını, taslak metinler üzerinde tüm tarafların mutabık kalması gerektiğini ifade ederek, "Tek bir kelime üzerinde dahi üç taraf uzlaşmak zorundadır." dedi.

AB, Suriyeli tarafların anayasa taslağı üzerinde çalışmaya başlama kararından memnun

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada ise AB'nin, Suriye Anayasa Komitesi'nin, Cenevre'deki altıncı tur müzakerelerinin başlamasını memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Tarafların, anayasa taslağını hazırlanmaya başlaması konusunda hemfikir olmasının, "cesaret verici" olarak nitelendirildiği açıklamada, "AB, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in, (siyasi çözümün yol haritası) BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının, tüm unsurlarında ilerleme kaydetme çabalarını tam olarak destekliyor." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Suriye'deki çatışmaya yönelik herhangi bir sürdürülebilir çözümün bu karar doğrultusunda, gerçek bir siyasi geçiş gerektirdiği belirtilerek, AB'nin, alıkonulanlar dosyası konusunda ilerleme kaydedilmesinin önemini de vurguladığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca "AB, Suriye'deki şiddet olaylarında son zamanlarda yaşanan artıştan endişe duymaktadır." görüşü paylaşıldı.

Bahra ve Kuzbari ilk kez aynı masada

Toplantılarda muhaliflerin eş başkanlığını eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el Bahra, rejimin eş başkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari yürütüyor.

Bahra ve Kuzbari, dün BM Cenevre Ofisi'nde Pedersen öncülüğünde ile ilk kez aynı masada buluşmuştu.

Altıncı tur toplantılarının ana gündemi "yeni Suriye anayasası taslağının hazırlanması" olarak belirlenmişti.

Özel Temsilci Pedersen, dün düzenlediği basın toplantısında, "İki eş başkan şimdi sadece anayasa reformunun hazırlanması konusunda değil aynı zamanda anayasa taslağının hazırlanmaya başlaması konusunda hemfikir. Doğrusu bu hafta için yeni olan şey, Suriye'de anayasa reformu için anayasa taslağı hazırlama sürecine başlamamız." ifadesini kullanmıştı.

Suriye Anayasa Komitesinin altıncı turu cuma günü sona erecek.

50 üyenin katılımıyla 30 Ekim 2019'da başlayan ve 1 Kasım 2019'da sona eren açılış toplantılarının ardından Suriye Anayasa Komitesinin "Küçük Grup" diye adlandırılan 45 kişilik yazım kurulu, BM Cenevre Ofisi'nde 5 tur görüşme gerçekleştirmişti.

Suriye Anayasa Komitesinin 25-29 Ocak 2021'de gerçekleştirilen 5'inci tur görüşmelerinde taraflar ilk kez anayasanın içeriğine odaklanarak yazım aşamasına geçmeyi hedefliyordu. Fakat Esed rejimini temsil eden heyetin uzlaşmaz tavırlarını sürdürmesi süreci tıkamıştı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın