Euro
7.53
Dolar
6.82
BIST 100
105,189.40
Altın
1,720.46
Dünya, Muhammed Mursi

Arap dünyasından Mursi'nin vefatına ilişkin taziye mesajları

Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatına ilişkin, Ürdün, Kuveyt, Libya, Tunus, Fas, Cezayir ve Filistin'de taziye mesajları yayınlandı.

18.06.2019
Arap dünyasından Mursi'nin vefatına ilişkin taziye mesajları

Ankara

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin Arap dünyasındaki farklı ülkelerden taziye mesajları geldi.

Ürdün'ün eski Kraliçesi Nur el-Hüseyin, resmi sosyal medya hesabı üzerinden, "Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk ve tek cumhurbaşkanı Mursi, nur içinde yat" şeklinde açıklamada bulundu.

Kuveyt Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed ed-Dellal da sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Meşru bir şekilde demokratik yollarla seçilen Mısır'ın ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye Allah gani gani rahmet eylesin. Allah katında onun hak üzere ve sabır içinde vefat ettiğine inanıyoruz. Cenab-ı Allah'tan onu kullarının yanında cennetine kabul etmesini, ailesinin ve sevdiklerinin ecrini artırmasını niyaz ederiz." ifadelerine yer verdi.

Libya'daki Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Mursi'nin ölümünün, "yıllar süren bir suikast operasyonu" olduğunu belirterek, "Suikast, meşru yönetime darbeyle başladı sonra tecrit hücresi ve son olarak da tedavi dahil en temel hakların mahrumiyetiyle sonlandı. Mursi, bu dünyanın adaletinden, yer yüzü ve göklerin adaletine intikal etti." ifadelerini kullandı.

Tunus eski cumhurbaşkanı göz yaşlarını tutamadı

Bununla birlikte, Tunus'un eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Muhammed Mursi'nin "bugün tarihe en geniş kapılardan geçerek girdiğini" belirterek ölümünün kararlı iradesini ve düşmanlarının onursuzluğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Merzuki, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Mursi'ye karşı gerçekleştirilen darbe karşıtlarının toplandığı Rabia Meydanı'na atıfta bulunarak, "Eğer ki şehit cumhurbaşkanını öldürenler mutlak adaletin huzuruna çıkacakları konusunda şüphe ediyorlarsa bilsinler ki onların randevusu Rabia'da tescillendi." ifadelerini kullandı.

Merzuki ayrıca Mursi'nin vefatına ilişkin katıldığı El-Cezire televizyonunda, "Bunca yıldır yaşadığı acıları düşündükçe elimizden gelenin fazlasını yapamadığımız için üzgünüz. Allah onu ve bizleri affetsin." sözlerini sarfederken göz yaşlarını tutamadı.

Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Muhammed Ammari, yayınladığı mesajında başsağlığı dileyerek, "şehit Mursi'nin hayatının onu hapsedenlerden daha uzun olacağını" paylaştı.

"Tıbbi ihmal sonucunda yavaş ölüme maruz bırakıldı"

Fas eski Başbakanı Abdulilah Bankiran da yayınladığı mesajında Mursi'nin ailesine başsağlığı diledi.

Bununla birlikte Fas’ta İslami hareket liderleri Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı üzerine taziye mesajları yayınladı.

Fas’taki büyük İslami hareketlerden biri Adalet ve İhsan Hareketince yapılan açıklamada, "Mursi’nin gıda ve tıbbi ihmal sonucunda sistematik olarak yavaş ölüme maruz bırakıldığı" kaydedildi.

Fas hükümetindeki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tebliğ ve davet kanadı "Tevhid ve Islah Hareketi" eski Başkanı Muhammed Hamdavi ise "Mursi’nin zulme karşı büyük bir sabır gösterdiğini, Allah’ın iyilik yapanların mükafatlarını zayi etmeyeceğine" ilişkin paylaşımda bulundu.

Cezayir'deki en büyük İslami eğilimli parti olan Barış Toplumu Hareketi lideri Abdurrezzak Mukri, Mursi'nin ailesine taziye dileklerini iletti.

Mukri, yayımladığı taziye mesajında, "Meşru Cumhurbaşkanı Mursi'nin ailesi, Hürriyet ve Adalet Partisi'ndeki kardeşleri, Mısır halkına başsağlığı diliyoruz. Mısır'ın mazlum ve meşru cumhurbaşkanına Allah'tan rahmet diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yine Gazze’deki Filistinli alimlerden de Mursi’nin vefatına ilişkin taziyeler ve açıklamalar yapıldı.

Gazze’deki Filistinli Alimler Birliği'nin açıklamasında “Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı dolayısıyla İslam ve Arap dünyası, Filistin halkı, kardeş Mısır halkının başı sağ olsun” ifadeleri yer aldı.

Mursi onurlu yaşadı, şehit öldü

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yaptığı yazılı açıklamada, Mursi'nin "ilkelerinden sapmadan, hakka bağlı kalarak şehit olduğunu" paylaştı.

Muhammed Mursi'nin ülkesi, halkı ve hakkını savunurken hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, "Mursi onurlu yaşadı, şehit öldü" ifadeleri kullanıldı.

Ürdün İhvan'ı da Mursi'nin ölümünden Mısır yönetiminin sorumluğu olduğunu belirtti.

"Tüm özgürlük yanlılarına taziyelerimizi sunuyoruz"

Kuveyt Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) siyasi kanadı İslami Anayasa Hareketi'nin (HADES), Mursi'nin vefatı nedeniyle yayımlanan mesajda, "İslami Anayasa Hareketi, Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hayatını kaybetmesi dolayısıyla Mısır halkına, İslam ümmetine ve tüm özgürlük yanlılarına taziyelerini sunuyor." denildi.

Mesajda, "Cumhurbaşkanı Mursi, doğuda ve batıdaki asrın zalimlerine karşı dik duruşun sembolü oldu. Onur, izzet ve dik duruşun manasını bilen tüm özgür halkların hafızasında daima kalacaktır." ifadelerine yer verildi. 

Moritanya'dan tepki mesajları 

Öte yandan Moritanya'da muhalefetteki Demokratik Güçler Birliği Partisi yetkililerinden Muna Bintiddey sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Gerçekten üzücü bir gün. Seçilmiş bir cumhurbaşkanına darbe yapılıyor, hapse atılıyor ve hapiste ölüyor. Tüm özgürler kahrolmanın sıkıntısını ve zulmün acısını hissetmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Muhaliflerin önde gelen cumhurbaşkanı adayı Sidi Muhammed Vild Bubekir de Twitter hesabında İslam ümmetine ve Mursi'nin ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. 

Vild Bubekir, "Az önce büyük üzüntüyle eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefat haberini aldım. Bu acı münasebetten dolayı Mursi'nin ailesine, arkadaşlarına, sevenlerine, tüm Mısır halkına, Arap ve İslam ümmetine en kalbi duygularımla başsağlığı dileğinde bulunuyor, Allah'tan Mursi'yi rahmetine gark etmesini ve cennetine koymasını diliyorum." ifadesini kullandı.

"İsrail'in sızmasına karşı koyma ve adil davaları savunma öğrenci girişimi" de Mursi'nin ölümüyle ilgili taziye mesajı yayımlayarak, konuyla ilgili uluslararası şeffaf bir soruşturma açılmasını istedi. 

Öte yandan Moritanya'da Mısır'ın Novakşot Büyükelçiliği önünde dün gece Muhammed Mursi'nin ölümüyle ilgili uluslararası soruşturma açılması talebiyle gösteri düzenlendi. 

Onlarca kişinin katılımıyla düzenlenen gösteride, Mursi'nin ölümüyle ilgili uluslararası şeffaf bir soruşturma açılması talep edildi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın