Dolar
9.60
Euro
11.18
Altın
1,792.39
ETH/USDT
4,160.00
BTC/USDT
61,323.00
BIST 100
1,479.93
Politika, 15 Temmuz Darbe Girişimi

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Darbeyi üreten bütün unsurlar ortadan kaldırılacak

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Darbeyi üreten bütün unsurlar ortadan kaldırılacak. Türkiye’de silahlı gücün tek bir elde toplanmasının önüne geçilecektir." dedi.

27.07.2016
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Darbeyi üreten bütün unsurlar ortadan kaldırılacak

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında Türkiye’deki demokrasi nöbetlerine destek vermek için gelen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ı, Çankaya Köşkü’nde kabul etti. 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kabulde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un, Türkiye ve Türkiye dostları için önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Darbenin başarılı olması halinde, Türkiye’nin yakın coğrafyasındaki bütün dostlarıyla arasındaki ilişkiler ciddi bir türbülansın içine gireceğini ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla bu kapsamda bize destek veren bütün dostlarımıza, Kosova’daki dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu ziyaretiniz bize ayrıca bir güç vermiştir. Bu anlamda da duanızın, desteğinizin devam etmesini istiyoruz. Kosova’dan gelip Ankara’da, demokrasi nöbetinde yer almanız, Beştepe ve Kızılay’da, demokrasinin yanında yer aldığınızı belirten duruşunuz dolayısıyla da çok teşekkür ediyorum. Türkiye inşallah bütün dostlarıyla birlikte bu bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir."

"Sistemi demokratikleştireceğiz"

Milletin, iradesine sahip çıkarak bir destan yazdığına işaret eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın cesaret ve kararlılığının, milletin de verdiği bu büyük desteğin Türkiye için çok büyük bir kazanım elde etmeye vesile olduğunu da ifade etmek isterim. Bundan sonra bir kere bu darbeci teröristler, Türkiye’de devletin içerisinden temizleneceği gibi bundan sonra hiç kimsenin aklının ucundan dahi bir darbe yapmayı geçiremeyeceği şekilde sistemi demokratikleştireceğiz. Bunun başlangıcı da yarın burada Çankaya Köşkü’nde yapılacak olan Yüksek Askeri Şura toplantısı olacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bütün bu parazitleri temizleyecek, bütün bu millet düşmanı, vatan düşmanı, din düşmanı, ülke düşmanı olan hainleri ve onların iş birlikçilerini, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden temizleyecek ama ondan da önemlisi Türkiye’de bir daha darbe olmayacak şekilde sivil, asker ilişkileri sistematik bir şekilde düzeltilecek. Darbeyi üreten bütün unsurlar ortadan kaldırılacak. Türkiye’de silahlı gücün tek bir elde toplanmasının önüne geçilecek ve özellikle bir zihniyet dönüşümünün sağlanması için gerekli adımlar kararlılıkla ve cesaretle atılacaktır. Derler ya, 'Her şerden bir hayır çıkar.' Bu darbe teşebbüsünden inşallah bir hayır çıkacak ve Türkiye daha demokratik bir ülke olarak yoluna devam edecektir."

"Böyle bir girişim kabul edilemez"

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar da darbe girişiminden dolayı Kosovalıların ve Türk toplumunun üzüntü duyduğunu ve darbeye karşı olduklarını belirten Yağcılar, "Böyle bir girişim kabul edilemez." dedi.

Kosova’da 'Darbeye hayır' diyerek milli iradeyi desteklediklerine işaret eden Yağcılar, "Dün akşam hem Kızılay hem de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki nöbette seslendik, halkla buluştuk, dostlarımızla paylaştık. TRT’yi yine aynı şekilde ziyaret ettik. Türkiye’nin güçlü olması; bölgenin istikrarlı olması, güçlü olması demektir. Aynı şekilde Balkanların güçlü olması demektir." dedi.

Muhabir: Ali Kemal Akan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın