Dolar
9.60
Euro
11.19
Altın
1,811.47
ETH/USDT
4,032.10
BTC/USDT
61,823.00
BIST 100
1,479.69
Yaşam, 15 Temmuz Darbe Girişimi

Mustafa dededen günlüğüne 'acı not'

Ordu'lu 88 yaşındaki Mustafa Eteş, 56 yıldır tuttuğu günlüğüne Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimininin ardından "çok acı olay" şeklinde not düştü.

27.07.2016
Mustafa dededen günlüğüne 'acı not' Fotoğraf:AA/Sefa Eyi

ORDU - SEFA EYİ

Ordu'lu 88 yaşındaki Mustafa Eteş, 56 yıldır tuttuğu günlüğüne Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimininin ardından "çok acı olay" şeklinde not düştü.

Korgan ilçesinin Tepealan Mahallesi'nde yaşayan ve 56 yıldır tuttuğu günlüklerinde hava durumu ve yaşanan önemli olayları kısa cümlelerle anlatan Eteş, günlüğünün 15 Temmuz tarihli sayfasında "Askeri darbe bugün akşam yapıldı" ifadesini kullandı.

Günlüğünde diğer günlerde de darbe girişimine yer veren Eteş, 16 Temmuz'da "Gece çok acı olayla karşı karşıya kaldık, askeriye darbe yaptı", 17 Temmuz'da "Bugün çok acı bir olay oldu, acısı hiç içimden çıkmayacak. 161 şehit" notunu düştü.

20 bin sayfa günlük

Eteş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunda dönemin şartları nedeniyle okula gidemediğini, okuma yazmayı 1945'te yanında amelelik yaptığı kişilerden öğrendiğini belirtti.

Günlük tutmaya 1960'ta başladığını, günlüklerinde dönemin önemli konularına, hava durumunun yanı sıra ölenlere ilişkin bilgilere de yer verdiğini ifade eden Eteş, günlüğü sayesinde hatıralarını taze tuttuğunu dile getirdi.

Bugüne kadar tuttuğu günlüklerin 20 bin sayfayı aştığına dikkati çeken Eteş, "27 Mayıs darbesinin ardından 17 Eylül 1961'de idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in ölümü dahil, seçimler, darbeler ve tüm önemli konular günlüklerimde var. Günlüklerimi kendi yaptığım ahşap sandığın içerisinde muhafaza ediyorum." dedi.

"Bunlar iman kuvvetiyle olan işler"

Günlüğünde 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine "çok acı olay" sözleriyle yer verdiğini anlatan Eteş, 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbelerinin de çok acı olduğunu ancak bu darbelerin 15 Temmuz'daki darbe girişimi kadar acı vermediğini söyledi.

Bu yaşına kadar askerin halkına ateş ettiğine ve kamu kurumlarını bombaladığına tanık olmadığını vurgulayan Eteş, şöyle devam etti:

"Bu seneki darbe girişiminin acısı ebedi çıkacak gibi değil içimizden. Bu zamana kadar milletin silahıyla halkına ateş açan asker ne görülmüştür ne de duyulmuştur. Ben görmedim ve gören de yoktur. Hiçbir dine mensup olan kişi bunu kendi halkına yapmaz. Bunlar batıl. Cenab-ı Allah'ım hükümetimize ve milletimize yardım etti. Allah, darbeyi püskürtürken canlarını hiçe sayan vatandaşımıza zorluk göstermesin. Bir kadın 18 yaşındaki bir delikanlının üzerine atıldı. O benim hiç gözümün önünden gitmiyor. Bunlar iman kuvvetiyle olan işler. Bu hainlerin yaptığı, hiçbir görüşe sığmayan bir iştir. Cenab-ı Allah'ım bu acıları bir daha göstermesin."

"İstanbul ve Ankara'da olsaydım ben de direnirdim"

Eteş, sürekli televizyonda haberleri seyrettiğini ve çok üzüldüğünü belirterek şunları anlattı:

"Gece gündüz televizyon başındayım ve çok acıklı şeyler dinliyorum. Ağlamadığım gün yok. Bu iş oldu olalı çok üzüntü içindeyim. Oturup da rahat bir şekilde karnımı doyurmadım. İstanbul ve Ankara'da olsaydım canımı yok sayar, ben de direnirdim. Ben, bu saatten sonra vatan için yaşayacağım. Beni bugün ekibe çağırsalar seve seve gider ve kurşun atarım."

FETÖ'nün amacının Türkiye'yi ele geçirmek olduğunu dile getiren Eteş, "Bu millete kast eden adamda ne iman vardır ne de ahlak. Bu kadar büyüklenen kişinin elbet yerin altına girdiği günleri göreceğiz. Allah öyle kişilere fırsat vermesin. Darbe gerçekleşseydi, bizler ne halde olurduk şimdi? Türk milletine verebileceğim en iyi mesaj birlik. Allah bizim birliğimizi bozmasın. Milletimiz uyanık olsun." diye konuştu.

Eteş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sevgisine işaret ederek "Cenab-ı Allah yüz senede bir dünyaya bir lider gönderir. Allah'ım da bize lider olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı gönderdi. Bunu diğer Müslüman devletler anlayabilirse birleşme zamanıdır. Allah, Erdoğan büyüğümüzü önümüzden eksik etmesin ve ona yardımcı olsun." dedi.


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın