Турција

„Турција има за цел да оствари извоз на накит во вредност од 6 милијарди долари"

„Турција има за цел да оствари извоз на накит во вредност од 6 милијарди долари"

„Во првите седум месеци од 2019 година, извозот во секторот се зголеми за 12,8 отсто и изнесуваше 2,2 милијарди долари, додека во 2018 година извозот се зголеми за 35 отсто, односно изнесуваше 4,4 милијарди долари“, истакна Камар

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Турција: Разрешените градоначалници се товарат за поддршка на терористичката ПКК
19.08.2019

Турција: Разрешените градоначалници се товарат за поддршка на терористичката ПКК

Сите градоначалници доаѓаат од опозициската Народна демократска партија (HDP), партија која во повеќе наврати се товари за поврзаност со терористичката организација ПКК

Турција: Во Чанаккале фатени 330 нерегуларни мигранти
18.08.2019

Турција: Во Чанаккале фатени 330 нерегуларни мигранти

Крајбрежната стража, почнувајќи од синоќа до утринските часови реализираа седум операции во северниот дел на Егејското Море, во чии рамки фатија 330 нерегуларни мигранти во гумени чамци

Турција остро го осуди самоубиствениот терористички напад во Кабул
18.08.2019

Турција остро го осуди самоубиствениот терористички напад во Кабул

„Остро го осудуваме овој нечовечки терористички акт кој ги таргетираше невините луѓе...“

Турските сили неутрализираа двајца терористи на ПКК во северен Ирак
18.08.2019

Турските сили неутрализираа двајца терористи на ПКК во северен Ирак

Во координација со операцијата „Канџа“ извршена е воздушна операција во подрачјето на Метина кое се наоѓа во северниот дел на Ирак

Луксузната јахта „Flying Fox“ усидрена во турскиот град Мугла
17.08.2019

Луксузната јахта „Flying Fox“ усидрена во турскиот град Мугла

Јахтата со ознака на Кајманските Острови, која е долга 136 и широка 21 метар, поради земање 200.000 литри гориво е усидрена во пристаништето во Фетије