Euro
10.37
Dolar
8.74
BIST 100
1,391.06
Altın
1,764.55
Türkiye, arşiv

Lübnan'daki Türk askerlerinin sayısı azaltılıyor

BM Barış Gücü kapsamında Lübnan'da görevli Türk askerlerinin sayısının azaltılacağı, ancak bunun Türk pilotların kaçırılmasıyla bir ilgisinin olmadığı bildirildi.

10.08.2013
Lübnan'daki Türk askerlerinin sayısı azaltılıyor

ANKARA

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNIFIL) kapsamında Lübnan'da görevli Türk askerlerinin sayısının azaltılacağı ancak bunun Türk pilotların kaçırılmasıyla bir ilgisinin olmadığı bildirildi.

Lübnan'ın güneyinde UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerlerin görev süresinin geçen ay 5 Eylül'den geçerli olmak üzere 1 yıl daha uzatıldığını hatırlatan diplomatik kaynaklar, "Oradaki birlik konfigürasyonumuzda gözden geçirme yaptık ve değişiklik kararı alındı" dedi.

Kararın temmuz ayında alındığını ve konunun Türk pilotların kaçırılmasıyla bir ilgisinin olmadığını vurgulayan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Bu tamamen UNIFIL içerisindeki kendi değerlendirmelerimize bağlı olarak alınan bir karar" dedi.

Aynı yetkili, "Burada istihkam ve mühendislik birliklerimizi geri çekeceğiz. Ancak deniz görev gücündeki birliklerimiz aynen devam ediyor. İstihkam ve mühendislik birliklerindeki yaklaşık 250 askerimiz Lübnan'da görev almayacak. Onun dışındaki sayıları dönemsel olarak 100 ile 300 arasında değişen deniz görev gücündeki askerimiz ise görevlerine aynen devam ediyor" diye konuştu.

Kararın temmuz ayında BM'ye bildirildiğini kaydeden yetkili, BM'nin de konuyla ilgili açıklama yaptığını ifade etti.

UNIFIL sözcüsü Andrea Tenenti, Türkiye’nin UNIFIL bünyesindeki askeri birliğinin bir kısmını eylül ayında çekmeyi planladığını açıklamıştı.

Lübnan İçişleri Bakanı Şerbil'den açıklama

Bu arada, Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Lübnan devleti, pilotların en kısa sürede serbest bırakılarak, mutlu sona ulaşılması için bütün kurumlarıyla olayı takip ediyor" dedi.

Türk pilotların kurtarılması için özel olarak görevlendirilen Lübnan emniyet güçlerine bağlı ekibin araştırmalarını gizli şekilde yürüttüğünü belirten Şerbil, Lübnan tarafı ve konu üzerinde etkisi olan güçler arasında, araştırmaların başarıya ulaşması ve pilotların kurtarılması için iş birliği olduğunu kaydetti.

 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın