Euro
6.31
Dolar
5.70
BIST 100
101,447.40
Altın
1,501.80
Türkiye

Eski Meclis Başkanı Bozbeyli son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski TBMM Başkanı ve İstanbul Milletvekili Bozbeyli'nin cenazesi Ankara'da toprağa verildi.

Sinan Uslu,Yasemin Kalyoncuoğlu,Elif Şule Karabıyık   | 29.07.2019
Eski Meclis Başkanı Bozbeyli son yolculuğuna uğurlandı

TBMM

Vefat eden eski TBMM Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ferruh Bozbeyli (92) için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Bozbeyli'nin eşi Güngör Bozbeyli ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski TBMM başkanları Cemil Çiçek, İsmail Kahraman, Hikmet Çetin, Mustafa Kalemli ve Mehmet Sağlam, TBMM başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Levent Gök, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, TBMM İdare amirleri Hasan Turan ve Erkan Haberal, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, bazı eski bakanlar, milletvekilleri ile yabancı misyon temsilcileri ve Meclis personeli katıldı.

Cenaze töreninde konuşan TBMM Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, "Ölüm hayatın eşi. Hayat kadar ölüm de bir gerçek." dedi.

Meclisten bugüne kadar yüzlerce TBMM üyesini ebedi aleme yolcu ettiklerini, bugün de TBMM'nin eski başkanlarından Ferruh Bozbeyli'yi uğurlayacaklarını belirten Bilgiç, böylece "92 yıllık bir çınara, kıymetli bir büyüğe" karşı son vazifelerini yapacaklarını söyledi.

Bozbeyli'nin, gelecek yıl kuruluşunun 100. yılı kutlanacak TBMM'nin 10. Başkanı olarak seçilme bahtiyarlığına eriştiğini ifade eden Bilgiç, "Milletimizin yetiştirdiği kıymetli bir insan olan merhum Bozbeyli, Cumhuriyetimizin ve demokrasi tarihimizin en yakın tanıklarındandı." diye konuştu.

Ferruh Bozbeyli'nin, milletvekili olduktan sonra 1965'te TBMM Başkanlığı görevine seçildiğini ve 1970'e kadar 5 yıl süreyle bu görevi yürüttüğünü hatırlatan Bilgiç, şöyle devam etti:

"Ülkemizin istiklalini temin eden büyüklerimizi tanıma ve birlikte görev yapma ayrıcalığını yaşayan kişilerden olan merhum Bozbeyli, ülkemizin istikbalini temin etme sorumluluğunu üstlenen büyüklerimizle de yol ve dava arkadaşlığı yaptı. Siyasetin duayen isimlerinden olması sebebiyle danışılan ve tavsiyelerine ihtiyaç duyulan bir insandı. 27 Mayıs 1960 darbesi başta olmak üzere ülkemizdeki bütün darbelere ve darbe girişimlerine tanıklık etti. Henüz genç bir avukatken Prof. Dr. Osman Turan'ın, Yassıada mahkemelerinde avukatlığını üstlendi. Açık sözlü, kararlı, dürüst ve cesur bir siyasetçiydi. Demokrasi aşığıydı, milli iradeden başka hiçbir güce boyun eğmedi."

Bozbeyli'nin, 1970'te kurulan Demokratik Partinin Genel Başkanlığına getirildiğini söyleyen Bilgiç, "1977'ye kadar siyasete devam etti, o yıl yapılan seçimlerde TBMM üyeliğine seçilemedi. Dilimizde 'tadında bırakmak' diye bir söz vardır, merhum Bozbeyli de TBMM üyeliğine seçilemediği yıl siyaseti bıraktı. Devlet adamlığı ve örnek şahsiyetiyle her zaman saygı duyulan bir kişi olan merhum Bozbeyli'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına, dostların ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum." dedi.

Bozbeyli'nin aile yakını İdris Yamantürk de "Ferruh Bey, benim 70 yılı aşkın bir arkadaşım, kardeşim ve dostumdu." dedi.

Kendisini, Meclis Başkanı olduğu dönemde tebrik etmek için ziyaret ettiğini aktaran Yamantürk, Bozbeyli'nin çok güvenilir bir insan olduğunu söyledi.

Yamantürk, Bozbeyli'ye Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Saygı duruşunun ardından Bozbeyli için dua edildi. Daha sonra Bozbeyli'nin Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omzunda top arabasına taşındı.

TBMM'deki törenin ardından, Bozbeyli için Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

Bozbeyli'nin cenaze törenine, Bozbeyli'nin eşi Güngör Bozbeyli, oğulları Mehmet ve Emre Bozbeyli, yakınları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski TBMM başkanları Cemil Çiçek ve İsmail Kahraman, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Cihan Paçacı, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ile bazı milletvekilleri katıldı.

Bozbeyli'nin cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. 

Namazın ardından Bozbeyli'nin cenazesi Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

"En genç başkan" Bozbeyli

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 1927'de doğan Bozbeyli, babasının memuriyeti dolayısıyla ilk, orta ve lise öğrenimini farklı il ve ilçelerde tamamladı.

1957'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren ve bu kentten 1961'de milletvekili seçilen Bozbeyli, 1961-1962'de Adalet Partisi Meclis Grubu Başkan Vekili, 1962-1965'te TBMM Başkanvekili olarak görev aldı.

TBMM'nin 10. Başkanı Ferruh Bozbeyli, 22 Ekim 1965'te 38 yaşında Meclis Başkanlığına seçildi.

"Cumhuriyet tarihinin en genç Meclis Başkanı" olarak tarihte yerini alan Bozbeyli, 1969'da tekrar Meclis Başkanı seçildi.

Adalet Partisinde Genel Başkan Süleyman Demirel'e muhalif olan, 1970'te partisinden ve Meclis Başkanlığından ayrılan Bozbeyli, arkadaşlarıyla kurduğu Demokratik Partinin (DP) genel başkanı oldu.

DP'de 8 yıl genel başkanlık yapan Bozbeyli, 1978'de bu görevinden de istifa ederek siyasetten çekildi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.