Dolar
13.17
Euro
14.92
Altın
1,785.81
ETH/USDT
4,703.90
BTC/USDT
56,957.00
BIST 100
1,849.79
Politika

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye’nin üyeliğiyle AB’nin güçleneceğini görmek gerekli

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye’nin üye olmasıyla AB’nin güçleneceğini ve uluslararası planda etkin bir jeopolitik aktör olacağını belirterek, "Türkiye'nin AB üyeliğinin bölgenin güvenlik, istikrar ve refahı bakımından elzem olduğunu" vurguladı.

Şenhan Bolelli   | 20.09.2021
TBMM Başkanı Şentop: Türkiye’nin üyeliğiyle AB’nin güçleneceğini görmek gerekli Fotoğraf: Orhan Karslı/AA

Madrid

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, İspanya'nın başkenti Madrid'de İspanya Meclis Başkanı Meritxell Batet ile görüştü.

İspanyol meclisinde gerçekleşen görüşmede Şentop, "iki ülke arasında son dönemde canlanan ilişkilerin parlamentolar arası boyutuna da ivme kazandırmak arzusunda olduklarını" vurgulayarak mevkidaşı Batet'i Türkiye'ye davet etti.

Şentop, Mecliste heyetler arası görüşme sırasında yaptığı konuşmada, "İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler oldukça güçlü temellere dayanmaktadır." dedi.

TBMM Başkanı Şentop, "İspanya’yı kadim bir dost ve stratejik ilişkilere sahip olduğumuz bir ortak olarak görüyoruz. Ayrıca NATO müttefikleri olmamız da bizi yaklaştıran bir diğer unsurdur. İspanya’nın stratejik hedeflerimizden biri olan AB üyeliğimize verdiği destek ve bu konudaki tutarlı ve ilkeli duruşunu takdirle karşılıyoruz." diye konuştu.

"Türkiye’nin üyesi olduğu güçlü bir AB’nin gerek Avrupa gerekse bölgenin güvenlik, istikrar ve refahı bakımından elzem olduğunu düşünüyoruz." diyen Şentop şöyle devam etti:

"Türkiye’nin üye olmasıyla AB’nin güçleneceğini ve uluslararası planda etkin bir jeopolitik aktör olarak oynaması gereken rolü oynayabileceğini görmek gerekmektedir. Buna karşılık AB içerisinde farklı hesaplarla bu amaç konusunda bir zihin karışıklığı yaşandığını görüyoruz. İspanya, AB içerisinde tutarlı bir şekilde Türkiye’nin AB üyeliğinin önemini en iyi anlayan ve bu yönde üyelik sürecimize destek veren ülkeler arasında yer almış ve üyelik sürecimize dair ilkeli bir duruş sergilemiştir."

Şentop, "Önümüzdeki dönemde parlamentolar arası ilişkilerimizin hem ikili temaslar hem de çok taraflı forumlarda artan temas ve iş birliği yoluyla canlılık kazandırılmasının ikili ilişkilerimize derinlik ve kapsam katacağı düşüncesindeyim." şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı ayrıca, "Türkiye ve İspanya arasındaki mevcut iş birliği ve diyaloğun sürdürülebilir kalkınma ve düzensiz göç konularında da geliştirilmesi gerektiğinin" altını çizdi.

Medeniyetler İttifakı

"Avrupa’da aşırı görüşlüler tarafından kullanılan söylemin dozunu arttırdığı ve İslamofobi’nin artması karşısında, Avrupa içinde ve ötesinde toplumsal uyumda ciddi sıkıntıların baş gösterdiği görülmektedir." diyen Şentop, bu tür tehditlere karşı 16 yıl önce Türkiye ve İspanya'nın eş başkanlığında temelleri atılan Medeniyetler İttifakı'na destek sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Şentop, Medeniyetler İttifakı’nın daha da güçlendirilmesi düşüncesinin iki ülke gündeminde olduğunu belirterek, "Bu kapsamda, Medeniyetler İttifakı’nın kuruluş yıldönümünde, yani 14 Temmuz günü, TBMM ve İspanya Parlamentosu olarak ortak bir açıklama yapmak ve girişime desteğimizi teyit etmenin anlamlı olacağını düşünüyorum." mesajı verdi.

Sözde "Ermeni soykırımı" iddiaları

Sözde "Ermeni soykırımı" iddialarının İspanya'da Meclis Genel Kuruluna (2021) ve Dış İlişkiler Komisyonu'na (2020) iki karar tasarısı ile getirildiğini hatırlatan Şentop sözlerine şöyle devam etti:

"Bu tasarılar Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Türkler ile Ermeniler arasında yaşanan 1915 olaylarının İspanya Parlamentosu’nda sözde (soykırım) olarak kabul edilmesiyle ilgilidir. Bu konuda ülkemizin yaklaşımı nettir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu olaylar üzerinde akademik bir tartışmanın cereyan etmekte olduğunun altını çizmiştir. Biz parlamenterler olarak tarihi olaylar konusunda hüküm veremeyiz. Bu tarihçilerin işidir."

Şentop, Türkiye'nin, kendi arşivleri ile Ermenistan ve üçüncü ülkelerdeki arşivlerde 1915 olayları konusunda araştırma yapılması için bir ortak tarih komisyonunun kurulmasını önerdiğini de vurgulayarak, "Söz konusu komisyonun bulguları, bahse konu trajik dönemin her iki tarafta daha iyi ve adil şekilde anlaşılabilmesini sağlayabilecek, Türkler ile Ermeniler arasındaki normalleşmeye katkıda bulunabilecektir. Böylelikle Türk ve Ermeni tarih anlatılarının adil bir hafıza etrafında birbirine yakınlaşmasının yolu da açılabilir." ifadesini kullandı.

Terörle mücadelede iş birliği

Diğer yandan "Terörle mücadele eden iki ülke olarak bu alandaki iş birliğimizi daha da arttırmanın yararına inanıyoruz." diyen Şentop, "Güvenliğimiz için önemli tehdit teşkil eden FETÖ ve PKK/YPG gibi örgütlere karşı ortak mücadelemizin devam edeceğine, İspanya’nın bu konudaki hassasiyetinin süreceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Senato Başkanı Garcia ile görüşme

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, daha sonra İspanya Senato Başkanı Ander Gil Garcia ile bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada, "İspanya'yı kadim bir dost ve stratejik ilişkilere sahip olduğumuz bir ortak olarak görüyoruz." diyen Şentop, İspanya'nın, Türkiye'nin stratejik hedeflerinden biri olan AB üyeliğine verdiği desteği, tutarlı ve ilkeli duruşu da takdirle karşıladıklarını vurguladı.

Şentop, iki ülkenin de düzensiz göç hareketlerinin kontrolünde kritik rol oynadığını ve ağır yük kaldırdığını dile getirerek, "Gerek çevremizdeki sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması gerekse düzensiz göç konusunda diyalog ve iş birliğimizin daha da geliştirilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum." dedi.

Mevcut ikili parlamentolar arası ilişkilere daha da ivme kazandırılması gerektiğini belirten Şentop, ziyaretinin "karşılıklı yakınlaşma ve derinleşmeye fırsat sunmasını temenni ettiğini" söyledi.

Şentop ayrıca, 16 yıl önce Türkiye ve İspanya'nın eş başkanlığında temelleri atılan Medeniyetler İttifakı'nın temsil ettiği değerlere desteğinin ve bağlılığının tam olduğunu ifade etti.

İspanya'nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'ye verdiği desteği de unutmadıklarını aktaran Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

"Güvenliğimiz için önemli tehdit teşkil eden FETÖ ve PKK/YPG gibi örgütlere karşı ortak mücadelemizin devam edeceğine, İspanya’nın bu konudaki hassasiyetinin süreceğine inanıyoruz. Ülkemiz ve İspanya arasındaki dostane ilişkiler çerçevesinde, FETÖ terör örgütüne finansman sağlamanın yanında, propaganda yapmasına imkan tanıyan FETÖ okullarının faaliyetlerinin engellenmesi ve eğitim kurumlarının Türk Maarif Vakfı'na devri konusunda İspanya’nın desteğini bekliyoruz."

İspanya'ya 27 yıl sonra TBMM Başkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştiren Şentop'a, TBMM Katip Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, AK Parti İzmir Milletvekili ve Türkiye- İspanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Atilla Kaya, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ve Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar da eşlik ediyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.