Dolar
12.41
Euro
14.05
Altın
1,792.01
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
55,490.00
BIST 100
1,776.41
Politika

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıklar kalksın

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Dokunulmazlıklar konusunda CHP'nin tavrı çok açık, çok net, kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıklar kalksın" dedi.

05.01.2016
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıklar kalksın

TBMM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu'da yaşananlara dikkati çekerek, bunların sorumlusunun kim olduğunun sorgulanmasını istedi. 

Çatışmaların yarattığı ortama işaret eden Kılıçdaroğlu, "Bu çatışmalar PKK'nın ekmeğine yağ sürüyor. Terör örgütü kandan beslenir, kimse unutmasın. Ne kadar çok kan akarsa, onlar o kadar memnun olur" dedi.

"Üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız"

Türkiye'nin geldiği noktanın iç açıcı olmadığını, herkesin yeniden oturup düşünmesini isteyen Kılıçdardoğlu, "Ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak söylüyorum, bu ülkeye huzuru getirmek için bizim üstümüze hangi görev düşüyorsa o görevi yerine getirmeye hazırız" diye konuştu. Kılıçdaroğlu,  "Biz sorunu çözeceğiz, CHP engel oluyor" şeklindeki eleştirilere de tepki gösterdi.

"Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz"

Kılıçdaroğlu, Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına ilişkin, batıdaki illerde yaşayanlardan, kendilerini doğuda yaşayanların yerine koymasını istedi. 

Kürtçe ana dil yasağının kaldırılmasındaki ilk adımı CHP'nin attığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sevgili kardeşim; Kürtçe oyun da oynayabilirsin, şarkını da söyleyebilirsin, türkünü de söylebilirsin. Seni büyük bir zevkle ve heyecanla dinleriz. Laz arkadaşım sen de söyleyebilirsin. Biz kendi ülkemizde huzur içinde ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Hiç kimseyi etnik kimliğinden, inancından, yaşam tarzından ötürü ötekileştirmedik, ötekileştirmeyeceğiz. 78 milyon vatandaşımızı kucaklıyorum" dedi.  

"Dokunulmazlıklar kalksın"

CHP'nin dokunulmazlıklar konusundaki tavrının açık olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Dokunulmazlıklar konusunda CHP'nin tavrı çok açık, çok net, kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıklar kalksın" dedi.

Muhabir: Seval Güler-Barış Gündoğan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın