Dolar
13.57
Euro
15.37
Altın
1,779.28
ETH/USDT
4,734.60
BTC/USDT
57,214.00
BIST 100
1,809.65

Mary Kay Inc. ve Mary Kay Ash Foundation, Gobal Cinsiyete Dayalı Şiddetin Önlenmesine ve Ortadan Kaldırılmasına Tekrar Taahhüt İfade Etti

Mary Kay Inc. ve Mary Kay Ash Foundation, Gobal Cinsiyete Dayalı Şiddetin Önlenmesine ve Ortadan Kaldırılmasına Tekrar Taahhüt İfade Etti

 

Cinsiyete Dayalı Şiddet hakkında Kuşak Eşitliği Eylem Koalisyonuna Taahhüt ve Kadınlara karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için BM Güven Fonu ve CARE ile Yenilenen Ortaklıklar bu markanın Dünyanın çeşitli yerlerindeki Kadınları ve Kızları Koruma Misyonunu Vurguluyor

DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Mary Kay Inc. ve Mary Kay Ash Foundation bugün, Cinsiyete Dayalı Şiddete karşı 16 Aktivizm Gününü başlatan yaklaşmakta olan Kadınlara karşı Şiddetin Ortadan Kaldırılması Uluslararası Gününü göz önüne alarak, Cinsiyete Dayalı Şiddet hakkında Kuşak Eşitliği Eylem Koalisyonuna katılarak cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesine ve ortadan kaldırılmasına yeni, müşterek bir taahhüt açıkladı. Kuruluşları bu taahhüt açıklamasını Paris’te BM Women’ın en son Kuşak Eşitliği Forumu sırasında gerçekleştirdi—bu tarihi güzellik markasının ve onun yardım amaçlı kolunun her yerdeki kadınların yaşamlarını iyileştirme amacı ile attığı yalnızca en son adım.

Başka liderlerin yanı sıra BM Women ve Kadınlara karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için BM Güven Fonu (UN Trust Fund) tarafından ortaklaşa liderlik edilen Cinsiyete Dayalı Şiddet hakkında Eylem Koalisyonu, cinsiyete dayalı şiddetin dört somut adım sayesinde sona erdirilmesi için dönüşüm sağlayan bir ilerleme elde etmek üzere hükümetleri, uluslararası kuruluşları, yardımseverleri ve özel sektörü harekete geçiren güçlü bir küresel harekettir:

  • Olanak verme politikası, hukuk ve kaynak ortamları oluşturmak;
  • Kanıtlara dayalı önleme programlamasını genişletmek;
  • Mağdurlar için geniş kapsamlı, erişilebilir ve kaliteli hizmetleri genişletmek;
    • Kızların yönettiği ve kadın hakları ile ilgili özerk kuruluşların uzmanlıklarını kullanabilmesine olanak ve güç sağlamak.

Kuşak Eşitliği Cinsiyete Dayalı Şiddet Eylem Koalisyonunun hedeflerinden birisi, diğerlerinin yanı sıra, 2026 yılına kadar 550 milyondan çok kadının ve kızın kadınlara ve kızlara karşı cinsiyete dayalı şiddetin her türünü yasaklayan yasalar ve politikalar bulunan ülkelerde yaşamasını sağlamaktır. BM Women, Forum sırasında, Kadınlara Karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için BM Güven Fonu (UN Trust Fund) vasıtası ile tahsis edilmek üzere önümüzdeki beş yıl içinde hibe şeklinde en az 100 milyon USD sağlamak üzere çalışma ortakları ile birlikte çalışarak kadın hakları kuruluşlarına destek ve fon sağlamayı arttırmayı taahhüt etti.

Mary Kay Inc. Baş Yatırım Görevlisi ve Mary Kay Ash FoundationSM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ryan Rogers, “Cinsiyete dayalı şiddet bakımından küresel bir acil durum bulunmaktadır”, dedi. “Kadınların ve kızların başına gelen şiddet önemli ölçüde yetersiz şekilde bildirilmektedir—ama 3 kadından 1 tanesinin ve 4 ergen kızdan 1 tanesinin yakın bir partnerden fiziksel veya cinsel taciz görmüş olduğu tahmin edilmektedir. Hemen harekete geçmemiz gerekmektedir. Mary Kay Ash Foundation 2000 yılından beri aile içi şiddet barınma evlerine 58 milyon USD’nin üzerinde bağış vermiştir. Cinsiyete Dayalı Şiddet hakkında Eylem Koalisyonuna taahhüdümüz bu yardımı daha da genişletmemizi sağlayacaktır.”

Mary Kay Inc. Baş Çalışan Görevlisi Melinda Foster Sellers, “Mary Kay 1963 yılından her yerdeki kadınların ve kızların yaşamlarını iyileştirme taahhüdüne sahiptir”, dedi. “Cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için bu taahhütte benzer özlemlere sahip dünyanın her yerindeki hükümetlere, özel sektöre ve sivil toplum kuruluşlarına katılmaktan onur duyuyoruz. Gerçek eşitliğin başarılması bildiğimiz dünyayı değiştirecektir—anlamlı bir değişiklik ortaya çıkarmak için kadınlara yatırım yapmak en güçlü iyiliktir.”

Mary Kay Inc. ve Mary Kay Ash Foundation geçen yıl, kadınlara karşı şiddet içermeyen bir dünya başarma misyonlarını geliştirmek amacı ile, kadın haklarının iki savunucusu olan Kadınlara karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güven Fonu (UN Trust Fund) ve CARE ile güç birliği yaptı.

BM Güven Fonu 1996 yılından beri 140 ülkede ve bölgede 609 kuruluşa toplam 198 milyon ABD doları değerinde destek sağlayarak ulusal ve yerel yerel düzeylerde sivil toplum yönetimindeki yenilikçi ve kanıta dayalı çözümlere ve yaşam değiştiren girişimlere yatırım yaptı. Mary Kay 2021 yılında, Kadınlara Karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için BM Güven Fonu ile işbirliği sayesinde, 68 ülkede ve bölgede kadınları ve kızları korumak için yaşam değiştiren projelerin finansmanına katkıda bulunmuştur.

BM Güven Fonu 2021 yılında, sivil toplum ve kadın hakları kuruluşlarına hibe sağlama, destek verme ve güçlendirme taahhüdünün 25’inci yıldönümünü kutlamaktadır. Fon, kendi yıldönümü için, sivil toplum ve kadın hakları kuruluşlarına uzun vadeli ve esnek fonlar sayesinde kaynak sağlanması üzere kendi kitlesel fon sağlama daveti olan #Give25forUNTF25 vasıtası ile herkesi harekete geçmeye ve davaya katılmaya davet etmektedir.

Kadınlara Karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için BM Güven Fonu Sorumlu Görevlisi Vesna Jaric, “Kadınlara Karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için BM Güven Fonu, Mary Kay Inc. ve Mary Kay Ash Foundation, kadın ve kız mağdurlar için ilk müdahale edenler olan dünyanın çeşitli yerlerindeki kadın hakları kuruluşlarına uzun vadeli, temel ve esnek fon sağlayarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5 tutkusunu başarmak ve kadınlara karşı şiddeti sona erdirmek için güçlerini birleştirmiştir”, dedi. “Kadın hakları alanında kazanılmış hakları tehdit eden şekilde kadınlara karşı şiddette yükselen oranlar ile birlikte dünyanın çok sayıda ve çakışan krizler yaşadığı bir sırada, dünyanın çeşitli yerlerindeki kadınlar ve kızlar için kalıcı sonuçlara olanak vermek için kamu-özel ortaklığı her zaman olduğu kadar önemlidir.”

1945 yılında kurulmuş olan CARE, yaşamları korumak, yoksulluğu yenmek, sosyal adaleti gerçekleştirmek ve kadınlar ve kızlar için mücadele etmek üzere dünyanın her yerinde çalışan uluslararası bir insani kuruluştur. Kadınlar ve kızlar CARE için önemli bir odak noktasıdır, çünkü kanıtlar ortaya koymaktadır ki, kuşak eşitsizliklerinin çözümlenmesi krizlere etkili şekilde müdahale etmek, yoksulluğu yenmek ve insanların onur ve güvenlik içinde yaşamasını sağlamak için temel bir öneme sahiptir. Mary Kay 2020 yılında CARE’in Kriz Müdahale Kampanyasını ve insani ortamlar dahil olmak üzere cinsiyete dayalı şiddeti her yerde ortadan kaldırma taahhüdünü desteklemek üzere bu kuruluş ile küresel bir ortaklığa girişmiştir.

CARE Başkanı ve CEO’su Michelle Nunn, “Şiddet ve cinsel taciz, kadınların ve kızların güvenliğini her gün tehdit ederken onların eşitliği elde etmesi olanaksızdır”, dedi. “Tüm dünyada, COVID-19 pandemisi sırasında cinsiyete dayalı şiddet vakaları önemli ölçüde artmış ve bazı ülkelerde yardım hatlarına gelen aramalar 5 kat yükselmiş ve kadınlar istismarcılar ile evde kilitli kalmıştır. Mary Kay Inc. ve Mary Kay Ash Foundation cinsiyete dayalı şiddet riskini azaltabilmemiz ve mağdurlar için kapsamlı bir bakım sağlayabilmemiz üzere CARE ile ortaklık yapmaktadır. 16 Aktivizm Günü sırasında, dünyanın her yerinde kadınlara karşı şiddetin sona erdirilmesi için çağrıya yanıt vermekte ve yapısal ve sosyal değişikliği savunmakta herkesin bize katılmasını istiyoruz.”

Mary Kay Inc. ve Mary Kay Ash Foundation, Kadınlara Karşı Şiddetin Sona Erdirilmesi için BM Güven Fonunun 25’inci yıldönümünü ve CARE’in 75’inci yıldönümünü kutlamakta dünyanın her yerindeki kadın hakları savunucularına katılıyor.

25 Kasım ile 10 Aralık 2021 arasında gerçekleşecek olan 2021’in Cinsiyete Dayalı Şiddete karşı 16 Aktivizm Günü için BM Genel Sekreterinin UNiTE Kampanyası tarafından belirlenen küresel tema şudur: “Dünyayı portakal rengi yapın: Kadınlara karşı şiddeti hemen sona erdirin!”

Mary Kay Hakkında

Erkeklerin hakim olduğu alanlardan birinde engelleri aşan Mary Kay Ash, güzellik şirketini 58 yılı aşkın bir süre önce üç hedef koyarak kurdu: kadınlar için ödüllendirici fırsatlar geliştirmek, dayanılmaz ürünler sunmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek. Bu hayal, neredeyse 40 ülkede milyonlarca bağımsız satış personeli üyesiyle birlikte milyarlarca dolarlık bir şirket haline dönüştü. Mary Kay, güzelliğin ardındaki bilime yatırım yapmaya ve en yeni cilt bakım, renk kozmetikleri ve besin takviyeleri ve parfümler üretmeye adanmıştır. Mary Kay, dünya genelindeki kuruluşlar ile iş birliği yaparak, kanser araştırmalarını desteklemeye, aile içi şiddet mağdurlarını korumaya, topluluklarımızı güzelleştirmeye ve çocukları hayallerinin peşinden koşmaları için teşvik etmeye odaklanarak, kadınları ve ailelerini güçlendirmeye adanmıştır. Mary Kay Ash’in orijinal vizyonu ışık saçmaya devam ediyor–her seferinde bir ruj ile. MaryKay.com adresinden daha fazla bilgi alın.

Mary Kay Ash FoundationSM Hakkında

Mary Kay Ash’in her yerdeki kadınların yaşamlarını zenginleştirme hayalini rehber edinen Mary Kay Ash FoundationSM kadınlara özgü kanserleri tedavi etmek ve kadınlara yönelik aile içi şiddeti sonlandırmak için çığır açıcı kanser araştırması için kaynak toplar ve dağıtır. 1996’dan beri, Mary Kay Ash FoundationSM ikili misyonu ile uyumlu örgütlere 80 milyon $’dan fazla kaynak sağladı. Ek olarak, Vakıf, farkındalık girişimlerini, sosyal yardım programlarını destekler ve kadınların sağlıklarını ve güvenliklerini sağlamak için yasal savunuculuğunu yapar. Birlikte, dünyayı kadınlar için daha iyi bir yer haline getirebiliriz. Nasıl eğitim verileceği, savunuculuk yapılacağı, gönüllü olup bağış yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kadınları desteklemek ve güçlendirmek üzere hayat kurtarıcı çabaya katılmak için marykayfoundation.org adresini ziyaret edin, Facebook ve Instagram sayfamızda bizi bulun veya Twitter adresimizden bizi takip edin.

Kadınlara Karşı Şiddetin Sona Erdirilmesine yönelik Birleşmiş Milletler Güven Fonu

BM Kadın tarafından BM sistemi adına yönetilen Kadınlara Karşı Şiddetin Sona Erdirilmesine yönelik Birleşmiş Milletler Güven Fonu (UN Trust Fund), kadınlara ve kızlara karşı şiddetin tüm şekillerini ortadan kaldırmaya kapsamlı biçimde adanmış tek global hibe mekanizmasıdır. 25 yıllık varlığı boyunca, yenilikçi ve kanıta dayalı sivil toplam öncülüğündeki çözümlere ve yaşam değiştiren projelere yatırım yapma konusunda 609 kuruluşu desteklemiştir. Projeler şiddetin odaklanmasına, kadınlara ve kızlara karşı şiddetin ele alınmasına ve ortadan kaldırılmasına yönelik kanunların ve politikaların uygulanmasına ve sağ kalanlar için temel hizmetlere erişimin iyileştirilmesine odaklı biçimde finanse edilmiştir. Daha fazlasını untf.unwomen.org adresinden öğrenin ve FacebookInstagram ve Twitter üzerinden bizi takip edin.

CARE Hakkında

CARE Package®'ın oluşturulmasıyla 1945'te kurulan CARE global yoksullukla savaşan öncü bir insani kuruluştur. CARE, kriz zamanlarında acil durum yardımı sağlama konusunda yetmiş yılı aşkın deneyime sahiptir. Acil durum müdahalelerimiz özellikle kızlar ve kadınlar olmak üzere en korunmasız nüfusların ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. Geçen yıl CARE 100 ülkede çalışmış ve dünya genelinde neredeyse 70 milyon insana ulaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için www.care.org adresini ziyaret edin.

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

İletişim Bilgileri

Mary Kay Inc. Kurumsal İletişim marykay.com/newsroom 972.687.5332 veya media@mkcorp.com

 

Kaynak: Mary Kay Inc.

* Bu alanda yer alan duyuruların kaynağı Businesswire olup, Anadolu Ajansının haberler ile ilgili herhangi bir müdahelesi yoktur. Bu haberler yatırım tavsiyesi veya bülteni geçilen firmaların doğruluğunu teyit eder nitelikte olmayıp, Anadolu Ajansının bu şirketler ve kurumlar ile bir bağlantısı yoktur. Tüm sorumluluk Businesswire’a aittir.