Dolar
17.96
Euro
18.50
Altın
1,787.06
ETH/USDT
1,887.50
BTC/USDT
23,930.00
BIST 100
2,873.79
Gündem

Demirtaş ve Yüksekdağ mahkemeye sevk edildi

Gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

04.11.2016
Demirtaş ve Yüksekdağ mahkemeye sevk edildi

DİYARBAKIR

Diyarbakır'daki evinde, terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklama istemiyle mahkemeye gönderildi.

Hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince merkez Kayapınar ilçesindeki evinde gece gözaltına alınan Demirtaş'ın Terörle Mücadele Şubesindeki işlemleri sona erdi.

Adliyeye sevk edilen Demirtaş, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

Demirtaş'a yönelik suçlamalar

Hakkında en fazla dosya bulunan HDP İstanbul Milletvekili ve Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fezlekelerinde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" gibi suçları işlediği yer alıyor. 

Demirtaş'ın dosyasında yer alan diğer suçlar şu şekilde: 

"Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs."

Yüksekdağ hakkında tutuklama talebi

Terör soruşturması kapsamında gece Ankara'da gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, getirildiği Diyarbakır'da tutuklama istemiyle mahkemeye gönderildi.

Yüksekdağ'ın fezlekelerindeki suçlar arasında şunlar yer alıyor:

"Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma, suçu ve suçluyu övmek."

Önder ve  Yıldırım'a tutuklama talebi

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Milletvekili Önder ve Yıldırım'ın Diyarbakır Adliyesinde savcılıktaki işlemleri tamamlandı.

Önder ve Yıldırım, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Irmak'a tutuklama talebi

Gözaltına alınan HDP Hakkarİ milletvekilleri Selma Irmak savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada ifade vermeye gitmedikleri gerekçesiyle gözaltına alınan HDP milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan, Hakkari'de adliyeye götürüldü. 

Irmak, savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Zeydan'ın sorgusuna başlandı

Zeydan'ın savcılık sorgusunun devam ettiği öğrenildi. 

Hakkında gözaltı kararı bulunan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin ise halen devam ettiği öğrenildi.

Ankara'da gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer de getirildiği Diyarbakır'da adliyeye çıkarıldı. Taşçıer'in savcılıktaki işlemleri sürüyor.

Aydoğan ve Birlik tutuklandı

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Şırnak milletvekilleri ve Leyla Birlik tutuklandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın