Dolar
32.19
Euro
34.91
Altın
2,390.11
ETH/USDT
3,748.60
BTC/USDT
70,231.00
BIST 100
10,904.73
Gündem

Başbakan Yıldırım Çukurca'da askeri birlikleri ziyaret etti

Başbakan Yıldırım Çukurca'da askeri birlikleri ziyaret etti. Yıldırım, "Savunmada değil taarruzda olacağız. Nerede, hangi taşın arkasında hangi mağaranın içinde bu alçaklar varsa onları bulup etkisiz hale getireceğiz." dedi.

05.09.2016 - Güncelleme : 05.09.2016
Başbakan Yıldırım Çukurca'da askeri birlikleri ziyaret etti Başbakan Binali Yıldırım Hakkari Çukurca'da 2.nci Hudut Tugay komutanlığını ziyaret etti. Fotoğraf: AA/ Mustafa Aktaş

ANKARA

Başbakan Binali Yıldırım, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki askeri birlikleri ziyaretinde, "15 Temmuz'dan sonra terörle mücadelede yepyeni bir yönteme yepyeni bir yol haritasına girmiş bulunuyoruz. Bu, şudur: Savunmada değil taarruzda olacağız. Nerede, hangi taşın arkasında hangi mağaranın içinde bu alçaklar varsa onları bulup etkisiz hale getireceğiz. Bunu yapmazsak bu tehditle yaşamak mecburiyetinde olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Hakkari'nin Çukurca kırsalında terör örgütüne yönelik operasyonlarını sürdüren 2. Hudut Tugay Komutanlığını ziyaret etti.

Terör örgütüne yönelik operasyona ve bölgenin yapısına ilişkin komutanlardan harita üzerinde bilgi alan Yıldırım, askerlerle bir araya geldi.

Yıldırım, askere hitaben yaptığı konuşmada, çok büyük bir iş yaptıklarını, milletin duasının ve desteğinin askerle olduğunu söyledi.

Terörle mücadele eden askerler sayesinde memleketin evlatlarının daha güzel günler göreceğini ifade eden Yıldırım, askerlerin zor ama bir o kadar da kutsal bir görevi icra ettiklerini vurguladı. 

Terörün sona ereceğini, küçüğünden büyüğüne herkesin artık terörün bitmesi gerektiğini düşündüğüne dikkati çeken Yıldırım, "Milletimiz kayıtsız şartsız, size her türlü duayı ediyor, desteği ediyor. Zor şartlarda, büyük bir tehlike altında vatan savunması yapıyorsunuz, milletin can ve mal güvenliğini temin ediyorsunuz. Hükümet olarak sizlerin her türlü ihtiyacını karşılamak ve bu operasyonda sizin moral değerlerinizi en üst düzeyde tutmak bizim birinci vazifemiz." diye konuştu.

Yıldırım, İçişleri Bakanlığında bir değişikliğe gittiklerini, göreve Süleyman Soylu'nun başladığını anımsatarak, Soylu'nun bölgede daha sık görüleceğini ifade etti.

"Savunmada değil taarruzda olacağız"

Bir tezgah ve kuşatmayla karşı karşıya kaldıklarını, Türkiye ile mertçe, açıkça mücadele edemeyenlerin alçak terör örgütünü kullanmak suretiyle ülkenin enerjisini azaltmaya çalıştığını dile getiren Yıldırım, "15 Temmuz'dan sonra terörle mücadelede yepyeni bir yönteme, yepyeni bir yol haritasına girmiş bulunuyoruz. Bu, şudur: Savunmada değil taarruzda olacağız. Nerede, hangi taşın arkasında hangi mağaranın içinde bu alçaklar varsa onları bulup etkisiz hale getireceğiz. Bunu yapmazsak bu tehditle yaşamak mecburiyetinde olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Yıldırım, bölgede alınması gereken tedbirlerin olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Herhangi bir şekilde baskın yememeniz için bütün alınması gereken emniyet tedbirlerini, teknolojik imkanları temin ediyoruz. Bu mücadelenin sonuç vermesinin en büyük şartı hudut geçişlerinin kontrol altına alınmasıdır. Buna yönelik kapsamlı bir çalışmayı başlattık. İnşallah kısa sürede buraları, hem sizlerin operasyonlar hem de yapılacak diğer çalışmalarla kontrol altına alacağız. Ondan sonra bütün gücümüzü varımızı yoğumuzu bunların yurt içinde kümelendikleri 10-12 yer var. Bu yuvalarına girmek suretiyle inşallah memleketimizi yıllardır meşgul eden, memleketin enerjisini tüketen bu alçak terör örgütünü hizaya getireceğiz. Sizlere güveniyoruz. Bütün millet sizin duacınızdır. Sizler sayesinde insanlar evlerinde rahat uyuyor. Allah'a emanet olun, Allah yar ve yardımcınız olsun."

Yıldırım, Çukurca'daki operasyon esnasında elinden yaralanan bir asker ile sohbet etti, sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı. 

Başbakan Yıldırım'a ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak eşlik etti.

Yıldırım, askerlerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.