Dolar
32.85
Euro
35.59
Altın
2,407.65
ETH/USDT
3,382.50
BTC/USDT
65,822.00
BIST 100
10,991.57
Dünya

Fransa'da maskeli göstericiler polislere havai fişeklerle saldırdı

Fransa'da bir gencin polis kurşunuyla ölmesiyle başlayan protestoların 5. gecesinde olaylar ülkenin birçok kentine yayılırken, Marsilya'da jandarma helikopteri devriye atmaya başladı.

Alaattin Doğru, Esra Taşkın  | 02.07.2023 - Güncelleme : 03.07.2023
Fransa'da maskeli göstericiler polislere havai fişeklerle saldırdı Fotoğraf: Dragan Lekic-AA

Ankara

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre, başkent Paris başta olmak üzere Marsilya, Lyon, Strazburg, Nice dahil birçok kent olaylı görüntülere sahne oluyor.

Protestoların başladığı 27 Haziran'dan bu yana göstericiler özellikle geceleri Paris dahil birçok kentte havai fişeklerle protesto düzenliyor.

Strazburg, Rennes, Vennisieux kentlerinde yüzleri maskeli göstericiler protestolara müdahale için alana gelen polislere havai fişeklerle saldırdı.

Twitter'dan paylaşılan görüntülerde de Paris'te de göstericilerin devriye atan motorlu polislere havai fişek fırlattığı, polislerin saldırı nedeniyle hızla alandan uzaklaştığı görülüyor.

Polis kısmen tahliye edebildiği turistik Şenzelize Caddesi'nin etrafında devriyeler atarak yağma ve talanları engellemeye çalışırken ara sokaklarda da polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşanıyor.


Fotoğraf: Firas Abdullah/AA

Yağmalar sürüyor

Olaylı bir gece daha geçiren Marsilya semalarında da jandarma helikopteri devriye atmaya başladı.

Kentte ayrıca polisin gösterileri bastırmak için plastik mermilerle ateş açması sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı iddia edildi.

Protestocular ayrıca kentte bir araç bayisine girerek içerdeki araçları alarak alandan uzaklaştı.

Montpellier kentinde de polisler yağmalandığı sırada bir mağazaya baskın düzenleyerek yağmacıları gözaltına almaya çalıştı.

Ayrıca, arabaların ateşe verildiği Maubeuge kentinde bir polis arabası yol ortasında yüzü maskeli bir protestocuya çarptı.

Polisler kaçan göstericiyi araçla takibe başladı.


Fotoğraf: Mustafa Yalcin/AA

Bazı kentlerde aşırı sağcılar protestoculara karşı sokaklara indi

Diğer yandan Angers ve Chambery kentinde aşırı sağcı ve yüzü maskeli grupların sokağa inerek göstericileri darbettiği iddia ediliyor.

Twitter paylaşımlarında Angers'deki aşırı sağcı grubun bir grup göstericinin onları hedef almasıyla dağıldığı belirtildi.

Metz kentinde çekildiği belirtilen başka bir görüntüde de ellerinde kılıç bulunan birkaç kişi kameralara yansıyor.

Fransa'daki olaylarda Belediye Başkanı'nın evi yanan araçla hedef alındı

Belediye Başkanı Jeanbrun, Twitter'dan yaptığı açıklamada, evine alev alan bir araçla girildiğini belirterek, "Eşim ve çocuklarım şokta ve yaralandılar. Katiller." ifadesini kullandı.

Öte yandan başkent Paris'in yanı sıra Marsilya kentinde protestolar şiddetle devam ediyor.

Sık sık yağma olayları yaşanan ülkede polisin sert müdahalede bulunduğu bazı göstericiler ağır şekilde yaralandı.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde polislerin darbesine maruz kalan bir kişinin şuurunu kaybederek yere düştüğü görülüyor.

Ayrıca Paris'te kundaklamayla çıkan büyük bir yangına ilişkin görüntüler de yansıdı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter paylaşımında, akşamdan bu yana başlayan protestolarda ülke genelinde 427 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Fransa'daki şiddetli protestolar

Fransız polisi 27 Haziran'da Nanterre'de, içinde 3 kişi bulunan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki Nael M. adlı sürücüyü öldürmüştü.

Nael'in ölümüne tepki gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

Genci öldüren polis açığa alınmış ve tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti.

Ayrıca Paris, Marsilya, Lyon dahil birçok kentte düzenlenen protestolarda talan ve yağmalama olayları yaşanmış, 10 kadar kentte saat 21.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Fransa Başbakanı Borne, olaylı protestolar nedeniyle Paris'teki kriz merkezine geçti

Borne, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, akşamdan itibaren 45.000 polis ve jandarma ile binlerce itfaiyecinin düzeni sağlamak için görevlendirildiğini belirtti.

Başkent Paris'te İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan kriz merkezine geldiği görüntüleri paylaşan Borne, kriz merkezine sahadaki kolluk kuvvetlerine kendisinin ve hükümetinin desteğini göstermek için geldiğini ifade etti.

Şanzelize Caddesi'nin yanı sıra bazı semtlerinde saatlerdir protestolar devam ediyor.

Polis, coplar ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken protestocular, havai fişeklerle kolluk kuvvetlerine karşılık veriyor, kurdukları barikatları ateşe vererek polisleri alandan uzak tutmaya çalışıyor.

Gözaltılar arttı

Fransa'da, protestolar 5'inci güne girerken, dün 719 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Fransa İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre, ülke genelinde devam eden protestolarda dün 719 kişi gözaltına alındı, 45 polis ve jandarma yaralandı.

Fransız basınındaki habere göre protestocular, L'Hay-les-Rose Belediye Başkanı Vincent Jeanbrun'ın evini, yanan bir araçla hedef aldı. Saldırıda aile üyeleri yaralanırken, savcılık "cinayete teşebbüs" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Ülke genelinde tansiyon düşmedi

Ülkenin özellikle büyük kentleri Paris, Strazburg, Lyon ve Marsilya'da düzenlenen gösteriler yine olaylı geçti.

Esnaf, dükkanlarını korumak için önlemler alırken, bazı eylemciler mağazalara saldırdı.

Polis ve jandarma, Paris'in Şanzelize Caddesi'nde bulunanları tahliye etti.

Ara sokaklarda da polisle göstericiler arasında zaman zaman çatışmalar yaşandı.

871 nokta kundaklandı, 577 araba yakıldı, 74 bina hasar gördü

Protestoların beşinci gecesinde kamusal alanda 871 nokta kundaklandı, 577 araba yakıldı, 74 bina hasar gördü.

Nanterre kentinde bu hafta Nael M. isimli gencin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından çıkan eylemler her gece devam ediyor.

Fransız BFMTV kanalının İçişleri Bakanlığına dayandırdığı habere göre, tüm gece devam eden protestolarda kamusal alanda 871 nokta kundaklandı, 577 araba yakıldı ve 74 bina hasar gördü.

Paris Emniyet Müdürü Laurent Nunez, Nael'in polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından patlak veren gösterilerde sarı yeleklilerin de görüldüğünü belirterek şimdilik OHAL uygulanması gerekmediğini ifade etti.

Nunez, L'Hay-les-Rose Belediye Başkanı Vincent Jeanbrun'ın evinin yanan bir otomobille hedef alınmasıyla gösterilerde "bir dönüm noktasının aşıldığı" değerlendirmesini yaparak Jeanbrun'ın yakın korumaya alınacağını duyurdu.

Öte yandan, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter'da yaptığı açıklamada, gece evi yanan araçla hedef alınan Belediye Başkanı Jeanbrun ve ailesine desteğini ifade etti.

Darmanin, Jeanbrun ve ailesinin, "alçak ve korkunç bir saldırının kurbanı" olduğunu belirterek olayla ilgili "cinayete teşebbüs" gerekçesiyle açılan soruşturmayı anımsattı.

Fransız Bakan Darmanin, "Bu olayların failleri, yaptıkları iğrenç eylemlerin hesabını verecektir." ifadelerini kullandı.

Darmanin, Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ve Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Christophe Bechu, L'Hay-les-Rose kentinde Jeanbrun'la bir araya geldi.

Borne, Jeanbrun'a "Hepimiz olanlar karşısında şoke olduk" diyerek, hükümetin kendisini desteklediğini belirtti.

Başbakan Borne, hiçbir belediye başkanının bu tür durumlarda yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

Fransız polisi, Paris ve çevresindeki protestoları dron ile takip edecek

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, gösteriler kapsamında Paris'te, Seine-Saint-Denis vilayetinin tüm kentlerinde ve Hauts-de-Seine vilayetinin bazı kentlerinde yerel saatle 18.00'den yarın 06.00'ya kadar polisin dron kullanmasına izin verildi.

Seine-Saint-Denis ve Hauts-de-Seine, Paris'e komşu vilayetler konumunda.

Le Parisien gazetesi, Paris ve banliyölerinde bu akşam 7 bin polisin görev yapacağını aktardı.

Aşırı sağcılar sokağa indi iddiası

Sosyal medyada Marsilya'da polisin plastik mermilerle ateş açması sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı, Angers ve Chambery kentlerinde aşırı sağcı ve yüzü maskeli grupların eylemcileri darbettiği öne sürülmüştü.

45 bin kolluk kuvveti görev alacak

Nanterre kentinde polisin 17 yaşındaki Nael M. isimli genci öldürmesine tepki gösteren gençler her gece sokağa iniyor.

Fransız basınındaki haberlere göre, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin öğleden sonra yönettiği güvenlik toplantısında gösteriler kapsamında bu akşam da ülke genelinde 45 bin kolluk kuvvetini görevlendirme kararı aldı.

Darmanin, bu toplantı sırasında talimatlarını kesin bir şekilde yineleyerek, mümkünse yeni gözaltılar yapılmasını talep etti.

Fransa genelinde 30 Haziran ve 1 Temmuz'da da 45 bin polis ve jandarma görevlendirilmişti.

Belediye başkanlarına gösteri çağrısı

L'Hay-les-Rose Belediye Başkanı Vincent Jeanbrun'ın evine gece yapılan saldırı sonrası, Fransa Belediye Başkanları Derneği Başkanı David Lisnard, yarın tüm belediye başkanlarını ve vatandaşları belediye binalarının önünde toplanmaya çağırdı.

Lisnard, son saatlerde 147 belediye binasının veya belediyeye ait binaların saldırıya uğradığını belirterek, bunun ülke tarihinde bir ilki teşkil ettiğini vurguladı.

Öte yandan, soyadı belirtilmeyen Nael'in büyükannesi Nadia, eylemcilere sakinlik çağrısında bulundu.

Marsilya'da gösteri düzenlemek yasaklandı

Bu arada, dün gece gösterilerin en sıcak geçtiği kentlerden olan Marsilya'da gösteri düzenlemek yasaklandı. Marsilya'da toplu taşıma seferleri yerel saatle 18.00'den itibaren iptal edildi.

Fransa'daki şiddetli protestolar

Fransız polisi 27 Haziran'da Nanterre'de, içinde 3 kişi bulunan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki Nael M. adlı sürücüyü öldürmüştü.

Nael'in ölümüne tepki gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

Genci öldüren polis açığa alınmış ve tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti.

Ayrıca Paris, Marsilya, Lyon dahil birçok kentte düzenlenen protestolarda talan ve yağmalama olayları yaşanmış, 10 kadar kentte saat 21.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın