свет

Турските сили неутрализираа 8 терористи на ПКК во северниот дел на Ирак

Во соопштението се вели дека во подрачјето на Гара биле откриени 8 терористи припадници на терористичката организација ПКК.

Merve Yıldızalp Özmen   | 09.05.2021
Турските сили неутрализираа 8 терористи на ПКК во северниот дел на Ирак

АНКАРА

Турските сили неутрализираа осум терористи на терористичката организација ПКК во подрачјето на Гара, што се наоѓа во северниот дел на Ирак, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Информацијата преку соопштение ја потврди Министерството за национална одбрана на Турција.

Во соопштението се вели дека во подрачјето на Гара биле откриени 8 терористи припадници на терористичката организација ПКК.

Се истакнува дека терористите се неутрализирани во рамки на воздушна операција.

Според соопштеното, воздушната операција е реализирана како резултат на координативната работа на Турските вооружени сили (ТСК) и Турската национална разузнавачка служба МИТ.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın