свет

Лидерите на Сирија и Либан дискутираа за демаркација на поморските граници

Овој потег следуваше откако сирискиот режим ѝ понуди на руска нафтена компанија право да спроведе истражување на нафта во спорната поморска област на Медитеранот

Wassim Samih Seifeddine   | 07.04.2021
Лидерите на Сирија и Либан дискутираа за демаркација на поморските граници

БЕЈРУТ (АА) - Либанскиот претседател Мишел Аун телефонски разговараше со сирискиот претседател Башар ал Асад, при што дискутираа за демаркацијата на поморските граници на Либан и Сирија, изјави привремениот либански министер за надворешни работи, Чарбел Вехбе, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Овој потег следуваше откако сирискиот режим ѝ понуди на руска нафтена компанија право да спроведе истражување на нафта во спорната поморска област на Медитеранот.

Зборувајќи за либанската приватна телевизија МТВ, Вехбе изјави дека Аун во својот телефонски разговор со Асад потврдил дека Либан нема да прифати да ја намали сувереноста над своите води.

Вехбе потврди дека неговата земја се држи до демаркацијата на поморската граница преку преговори.

„Последно средство би било да се бараат меѓународни судови“, рече Вехбе, додавајќи дека Бејрут нема да го нападне Дамаск за спорот околу морето.

Додека повеќето од копнените граници меѓу двете земји се разграничени во 1971 година, морските граници меѓу Сирија и Либан не се разграничени.

Либан се обидува да стави крај на поморското разграничување со Сирија по откривањето на изворите на нафта и гас во Средоземното Море каде што режимот на Асад во март ѝ понуди договор на руска компанија да спроведе истражување на нафта во спорната област позната како Блок број 1.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.