култура и уметност

На новосадските фасади, мурали посветени на Ѓорѓе Балашевиќ

На новосадските фасади, мурали посветени на Ѓорѓе Балашевиќ

Ѓорѓе Балашевиќ почина на 19 февруари во Клиничкиот центар „Војводина“ од последиците на заразувањето со коронавирусот

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Генералниот директор на АА, Казанџи: За „Istanbul Photo Awards 2021“ пријавени речиси 15.000 фотографии од 96 земји
19.03.2021

Генералниот директор на АА, Казанџи: За „Istanbul Photo Awards 2021“ пријавени речиси 15.000 фотографии од 96 земји

Натпреварот, на кој се пријавија и многу наградувани фотографи, како и значаен број на хонорарни новинари, привлече големо внимание на глобалните медиумски организации и фотоагенции

Британскиот режисер Гај Ричи: „Сите мои идни филмови сакам да ги снимам во Турција“
18.03.2021

Британскиот режисер Гај Ричи: „Сите мои идни филмови сакам да ги снимам во Турција“

Гај Ричи, режисерот и сценарист на филмот „Пет очи“ („Five Eyes“) кој се снима во Анталија, рече дека Турција за него претставува голема инспирација

Познати кандидатите за Оскар: Филмот „Манк“ на Дејвид Финчер номиниран во 10 категории
16.03.2021

Познати кандидатите за Оскар: Филмот „Манк“ на Дејвид Финчер номиниран во 10 категории

Во категоријата за најдобар филм кандидирани се 8 дела: „Манк“ („Mank“), „Перспективна девојка“ („Promising Young Woman“), „Номадленд“ („Nomadland“), „Јуда и црниот месија“ („Judas and the Black Messiah“), „Звукот на металот“ („Sound of Metal“)...

Филмот за геноцидот во Сребреница, „Каде одиш, Аида?“, номиниран за Оскар
15.03.2021

Филмот за геноцидот во Сребреница, „Каде одиш, Аида?“, номиниран за Оскар

Во трката за титулата најдобар странски филм се најдоа и филмовите: „Уште еден круг“од Данска, „Подобри денови“ од Хонгконг, „Колектив“ од Романија и „Човекот кој ја продаде својата кожа“ од Тунис

Доделени наградите Греми
15.03.2021

Доделени наградите Греми

- Наградата „Најдобро музичко видео“ ја освои видеоклипот за песната „Brown Skin Girl“ на 9-годишната Блу Ајви Картер, ќерката на Бијонсе и Џеј Зи, снимен со нејзината мајка Бијонсе и Вискид.