• 04.09.2015 CUMA
  • ALTIN 107.4600
  • EUR 3.3350
  • USD 2.9950

Türkmen Tugayı komutanı AA'ya konuştu

02 Nisan 2013 11:25 (Son güncelleme 02 Nisan 2013 11:26)

ÖSO'ya bağlı Türkmen Tugayı Ömer Muhtar Bölüğü Komutanı Abdullah, hava sahasının kapanması halinde rejim güçlerinin gücünü yitireceğini bildirdi.

LAZKİYE  – Erdal Türkoğlu

Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Bayırbucak bölgesindeki Türkmen Dağı olarak adlandırılan bölgede rejim birliklerine karşı mücadele eden muhalifler, ellerindeki hafif silah ve kısıtlı imkanlarla bölgelerini korumaya çalışıyor.

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Türkmen Tugayı Ömer Muhtar Bölüğü Komutanı Ömer Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ellerindeki imkanların çok az olduğunu, buna rağmen bölgelerini korumak için canlarını ortaya koyduklarını söyledi.

Rejime bağlı birlikleri yaklaşık bir yıl önce Türkmen Dağı'ndan çıkardıklarını ifade eden Abdullah, o günden bu yana direnişlerinden hiç vazgeçmeden ülkeleri için savaştıklarını kaydetti.

Esed'e sürekli diğer devletlerden destek geldiğini vurgulayan Abdullah, ''Elimizdeki silah ve cephanelerle Esed'in ordusuna karşı savaşmamız çok zor. Şu an en büyük sıkıntımız silah ve mermi. Çünkü Esed, uçakla, helikopterle, tankla, havanlarla bizi bombalıyor. Ayrıca diğer devletlerden kendisine sürekli destek geliyor. Bizde ise hafif silahlar var bizim en büyük silahlarımız Esed'in ordusuna göre sopa bile değil'' diye konuştu.

Esed askerinin karadan fazla gücü olmadığını, hava saldırılarının rejime çok büyük bir üstünlük sağladığına işaret eden Abdullah, ''Hava sahası kapanırsa Esed'in ordusu 1 günde biter'' dedi.

Abdullah, Esed'in sahil bölgesinde ayrı bir devlet kurma çabasının bulunduğu yönünde duyumlar aldıklarını ve buna asla izin vermeyeceklerini kaydetti.

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
61