Dolar
16.70
Euro
17.47
Altın
1,797.00
ETH/USDT
1,060.40
BTC/USDT
19,510.00
BIST 100
2,405.36
Yaşam

Duruş bozukluğu olan yazılımcı dik durma alışkanlığı kazandıran cihaz üretti

Çocukluğundan itibaren duruş bozukluğu olan bilgisayar mühendisi, ürettiği dik durma uyarısı veren cihazla hem kendi sorununu çözdü hem de benzer sıkıntıları yaşayanlar için alternatif çözüm oluşturdu.

Sefa Şengül   | 18.01.2020
Duruş bozukluğu olan yazılımcı dik durma alışkanlığı kazandıran cihaz üretti

Ankara

Giyilebilir teknoloji firması Kodgem Straight'in sahibi Fatih Durmaz, AA muhabirine, duruş bozukluğunu düzeltmek için ürettiği, titreşimle uyarı veren cihazı anlattı. 

Dik durma alışkanlığını kazanamadığı için çocukluğundan beri kamburluk şikayeti olduğunu belirten Durmaz, buna çare bulmak için yola çıktığını, geliştirdiği fikrin bir süre sonra ticari ürüne dönüştüğünü söyledi.

Durmaz, uzun yıllar bu şikayetinden dolayı çeşitli medikal ürünler denediğini fakat istediği ergonomik rahatlığı bulamadığını dile getirdi. Durmaz, "Çocukluğumdan itibaren annem beni her gördüğünde dik durmam konusunda uyarır, ben de duruşumu düzeltmeye çalışırdım. Uzun süre korse kullandım fakat rahat edemedim. Daha sonra dik durma alışkanlığı kazanmak için lise döneminde sırtıma bir elektronik devresi kurdum. O dönem, eğik durduğumda akım geçmesini sağlayarak titreşimle beni uyaran basit bir sistem yapmıştım." dedi.

"Cihaz, dik durma antrenörü"

Ürettiği cihazı "dik durma antrenörü" olarak tanımlayan Durmaz, şöyle konuştu:

"Özellikle son dönemde insanlar uzun süre mobil cihazlarına bakıyor ve bu da çoğu kişide duruş bozukluğuna yol açıyor. Cihaz ise belirlediğiniz aralıklarla titreyerek vücudunuzu uyarıyor. Bu sayede aynı zamanda bir egzersiz yapmış oluyorsunuz. Bu sebeple cihazı dik duruş antrenörü olarak tanımlıyoruz."

Kullanıcıların, cihazı özel geliştirilen mobil uygulamayla eşleştirerek günlük, aylık ve yıllık olmak üzere duruş pozisyonlarını kaydettiklerini anlatan Durmaz, "Mobil uygulamaya aktarılan bilgiler aynı zamanda sizin sağlık verilerinizi de oluşturuyor. Bu sayede ne kadar süre kambur durduğunuzu da hem siz hem de sağlık hizmeti almak istediğiniz doktor görebiliyor." ifadelerini kullandı.

"Hedefimiz giyilebilir teknolojilerde yurt dışına açılmak"

Durmaz, bu teknolojiye sahip bir cihazın Türkiye'de bulunmadığını, yurt dışında ise bir tane bulunduğunu söyledi. Durmaz, "Bu alanda pazarda bir boşluğu yakaladık. Şimdiden bireysel görüşmelerle hem yurt içinden hem de yurt dışından talep alıyoruz." diye konuştu.

Cihazın yapım aşamasında KOSGEB'den "İleri Girişimcilik Desteği" aldıklarını belirten Durmaz, şunları kaydetti:

"Yerli bir girişim olarak ilk hedefimiz, ülkemizde geliştirdiğimiz bu giyilebilir teknoloji ürününü yurt dışında da tanıtmak ve ihracata katkı sağlamak. Şimdiye kadar yerli yatırım teklifleri aldık. Şu an Turkcell'in Arıkovanı Girişimcilik Destek Platformu'ndayız. Önümüzdeki dönemde yurt dışında da girişimcilik turlarında olmak için çalışmalar yapıyoruz."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın