Euro
10.37
Dolar
8.74
BIST 100
1,391.06
Altın
1,764.55
Türkiye

Rus gelinler, Rus medyasından şikayetçi

Türklerle evlenerek İstanbul'a yerleşen Rus kadınlar, Türkiye-Rusya krizinden bu yana Rus medyasında çıkan haberler nedeniyle şikayetçi.

Etem Geylan   | 13.02.2016
Rus gelinler, Rus medyasından şikayetçi Fotoğraf: AA/Etem Geylan

Istanbul

İSTANBUL

Türklerle evlenerek İstanbul'a yerleşen Rus kadınlar, Türkiye-Rusya krizinden bu yana Rus medyasında çıkan haberler nedeniyle şikayetçi.

Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesiyle başlayan Türkiye ile Rusya arasındaki gerilim, en çok Türklerle evlilik yaparak Türkiye'de ikamet eden Rus asıllı Türk vatandaşlarını endişelendiriyor. Kadınlar, Rus medyasında çıkan haberler nedeniyle Rusya'daki akrabaları ve arkadaşlarına Türkiye'de huzur içinde olduklarını anlatmakta güçlük çektiklerini söylüyor.

Beylikdüzü'nde oturan Ekaterina Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus medyasında Türkiye hakkındaki terör ve benzeri haberlerin abartılı şekilde yayımlandığını belirterek, "Rusya'daki akrabalarım nasıl olduğumuzu, rahat gezip gezemediğimizi soruyorlar. Çok rahat, çok memnun olduğumuzu söyleyince şaşırıyorlar" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de hiçbir baskı altında olmadıklarını vurgulayan Karakaya, "Bizi tanıyanlar, komşularımız, 'Keşke bu olaylar hiç olmasaydı' diyor. Türkiye'de olmaktan son derece memnunuz" diye konuştu. 

"İki ülke arasındaki ilişkilerin bir an önce normalleşmesini bekliyoruz"

İstanbul Beylikdüzü'nde oturan 1 çocuk annesi Olga Arıman da krizin kendilerinde endişe ve üzüntüye neden olduğunu belirtti.

Krizin bir an önce çözülmesini istediklerini kaydeden Arıman, "Bizim çocuklarımız var. Rusya'da akrabalarımız, arkadaşlarımız var. Gelip-gitme yeniden zorlaşacak mı diye endişe ediyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin bir an önce normalleşmesini bekliyoruz" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması yüreğimize su serpti"

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rimma Rizayeva da Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin bir savaşa neden olacağına ihtimal vermediğini dile getirdi.

Politikacıların karşılıklı konuşmalarının endişelere neden olmasının doğal olduğunu ifade eden Rizayeva, "Ülke liderlerinin yüksek perdeden konuşmaları bizleri çok endişelendiriyor ama Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in krizin ilk zamanlarında yapmış olduğu 'Türkiye’de yaşayan konut almış ya da evliliklerden dolayı burada yaşayan vatandaşlarımız müsterih olsunlar, Türkiye olarak onların hiçbir hakkına kısıtlama getirmeyeceğiz’ şeklindeki açıklaması yüreğimize su serpti. Rusya ve Türkiye’de dünya siyasetine etki eden iki güçlü lider mevcut. Elbette ki bu liderler bir çıkış yolu bulacak kadar dirayetlidirler. Savaş olma ihtimali yok. Hiçbir savaşın kazananı da yoktur" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Etem Geylan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın