Dolar
16.60
Euro
17.52
Altın
1,835.53
ETH/USDT
1,222.00
BTC/USDT
21,160.00
BIST 100
2,554.08
Gündem

'Güçlü kardeşlik bağları Türk Konseyi bayrağı altında yeni boyutlar kazanacak'

Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev, "Türk Konseyi ailesine katılan kardeş ülke Özbekistan'a hoş geldiniz diyorum. Güçlü kardeşlik bağlarının Türk Konseyi bayrağı altında yeni boyutlar kazanacağına inancım tam." değerlendirmesinde bulundu.

Ahmet Furkan Mercan   | 15.09.2019
'Güçlü kardeşlik bağları Türk Konseyi bayrağı altında yeni boyutlar kazanacak'

Ankara

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, yaptığı yazılı açıklamada, Özbekistan'ın 2009'da Türk Konseyini kuran Nahçıvan Anlaşması'nın onay sürecini tamamladığını belirtti.

Bu tarihi kararın Nahçıvan Anlaşması'nın imzalanmasının 10. yıl dönümüne denk geldiğine işaret eden Amreyev, gelecek ay Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılacak 7. Türk Konseyi Zirvesi'ne Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in de katılacağını aktardı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev

Kardeş ülke Özbekistan'ın büyük bir onurla karşılanacağını vurgulayan Amreyev, şunları kaydetti:

"Bu tarihi olay vesilesiyle, Türk Konseyi ailesine katılan kardeş ülke Özbekistan'a hoş geldiniz diyorum. Bu kayda değer gelişmenin Türk Konseyinin faaliyetlerine ve Türk dili konuşan ülkeler ile halklar arasındaki giderek artan iş birliğine önemli bir ivme kazandıracağına inancım tamdır. Özbekistan, her zaman Türk dünyasının merkezi unsurlarından birini teşkil etmiş, aynı zamanda Büyük İpek Yolu üzerinde yer alan Semerkant, Buhara ve Hive gibi görkemli şehirleriyle Türk-İslam tarihinin ekonomik ve kültürel beşiği olmuştur. Bunun yanında, zengin milli ve tarihi mirasıyla dünya medeniyetine önemli katkılar sunmuştur. Özbekistan, merkezi coğrafi konumu ve artan imkanlarıyla bugün sadece kardeş ülkeler değil, aynı zamanda tüm bölgenin kalkınması için yeni imkanlar sunmaktadır. Bu vesileyle, bu tarihi olaya ilişkin en kalbi mutluluğumu paylaşırken Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e ferasetli liderliği için en derin saygılarımı sunarım. Özbekistan ve diğer Türk dili konuşan ülkeler arasında yüzyıllara dayanan güçlü kardeşlik bağlarının önümüzdeki dönemde Türk Konseyinin birleştirici bayrağı altında yeni boyutlar ve çarpıcı imkanlar kazanacağına inancım tamdır."


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın