Euro
6.34
Dolar
5.65
BIST 100
101,849.20
Altın
1,424.97
Türkiye, arşiv

Diyanet'ten Arakanlı Müslümanlar için çağrı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Burma'da Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetin durdurulması için uluslararası kuruluş ve örgütlere çağrıda bulundu.

14.07.2012
Diyanet'ten Arakanlı Müslümanlar için çağrı

ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığı, Burma'da yaşayan Arakanlı Müslümanlara yönelik yaşanan son hadiselerde, binden fazla Müslümanın öldüğünü ve 90 binden fazlasının da evsiz kaldığını belirtti.
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''BM, İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere dünyadaki bütün uluslararası kuruluşları ve insan hakları örgütlerini yaşanan bu zulme sessiz kalmamaya ve bir an önce 'dur' demeye davet ediyoruz'' açıklamasında bulundu.
Arakanlı Müslümanların bütün dünyanın gözleri önünde pek çok kere katliamlara maruz kaldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
''Nijerya'da kiliselere ve Hristiyanlara karşı yapılan saldırılar nasıl kabul edilemezse Burma'da, Arakan'da, Aykab'da Müslümanlara yönelik saldırılar, zulüm, işkence ve cinayetler, Müslümanların evlerine ve camilerine yönelik tahripkâr girişimler, onların zorla göçe mecbur edilmeleri, kadınlara yapılan tecavüzler de hiçbir şekilde kabul edilemez.''

Uluslararası kuruluşlara çağrı
Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere dünyadaki bütün uluslararası kuruluşlarla, insan hakları örgütlerine Burma'da yaşanan bu zulme sessiz kalmama ve bir an önce ''dur'' deme çağrısında bulunulan açıklamada, ''İslam dünyası ve tüm insanlığın da Arakanlı Müslümanlara yardım etmeye; bu arada Bangladeş hükümetini, iltica eden mültecilere sığınma hakkı konusunda uluslararası teamüllere uymaya davet ediyoruz'' ifadesi kullanıldı.

İhsanoğlu'ndan çağrı
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Myanmar’daki Rohingya Müslümanlarına yönelik olarak bir süredir devam eden şiddet olaylarını kınayarak, uluslararası topluma "kayıtsız kalmayın" çağrısında bulundu. İhsanoğlu, Myanmar Cumhurbaşkanı'na ve muhalif lider Suu Çii'ye de bir mektup gönderdi.  

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın