Dolar
13.71
Euro
15.50
Altın
1,784.01
ETH/USDT
4,027.70
BTC/USDT
48,257.00
BIST 100
1,910.41
Politika, arşiv

'Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz hiçbir adım geçerli değil'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti olmadan Doğu Akdeniz'deki hiçbir kısıtlama hiçbir adım geçerli değilir. Buna da müsaade etmeyiz. Son derece nettir" dedi.

01.05.2015
'Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz hiçbir adım geçerli değil'

MERSİN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mersin Valisi Özdemir Çakacak'ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Mersin'in, Türkiye'nin dünyaya açılan pencerelerinden biri olduğunu belirtti.

Bir gazetecinin, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın, Kıbrıs'la ilgili "artık garantör ülke olmak istemedikleri" yönündeki açıklamasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye, uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalarla da teyit edilmiş Kıbrıs'ta garantör ülkedir. Yunanistan'ın, Kıbrıs'ta müzakerelerin tekrar başlaması ve bu yıl içinde bir çözüme ulaşılması için gayret sarf etmesi lazım. Rum tarafının teşvik etmesi lazım ve Yunanistan'da pozitif bir rol oynaması lazım. Türkiye, bugün 2004'de olduğu gibi nasıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanındaysa ve çözüm için herkesten bir adım öndeyse bu iddialı bir laf değil, tüm eylemlerimizde söylemlerimizde bu kanıtlanmıştır. Tüm dünyanın da kabul ettiği bir şeydir bu. Yunanistan'ın da daha pozitif bir rol oynaması lazım ki bu yıl içinde bu müzakerelerden bir sonuç alalım."

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ve Yunanistan'ın, adadaki müzakere sürecinin tekrar başlaması ve sonuç alınması için teşvik edici ve güven artırıcı adım atılması konusuna olumlu yaklaşması gerektiğini vurguladı.

Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs liderlerinin üçlü zirve yaparak, Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarının paylaşımını görüştüğünün hatırlatılması üzerine de  Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti olmadan Doğu Akdeniz'deki hiçbir kısıtlama hiçbir adım geçerli değilir. Buna da müsaade etmeyiz. Son derece nettir" dedi.

Muhabir: Mustafa Güngör

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın