Politika

Başbakan Yıldırım: Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak projeler üzerinde çalışıyoruz

Başbakan Yıldırım, "Türkiye olarak enerjide hala büyük oranda dışa bağlı bir ülkeyiz. Dolayısıyla 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltacak, çeşitliliğimizi artıracak projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

07.11.2016 - Güncelleme : 07.11.2016
Başbakan Yıldırım: Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak projeler üzerinde çalışıyoruz Fotoğraf: AA/Kayhan Özer

ANKARA

Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, 158 yeni enerji üretim tesisinin toplu açılışını yaptıklarını, bunların 5 milyar dolar tutarında olduğunu, 5 bin 260 megavatlık kurulu güce sahip bulunduğunu belirtti.

Yıldırım, tesislerin hayırlı olmasını dileyerek, Türkiye'nin enerji ile ilgili kurulu kapasitenin 2,5 kat artmasının "Türkiye'nin 3 kat büyüdüğü" anlamına geldiğini söyledi.

"Eğer Türkiye büyümeseydi, geçtiğimiz 14 yıl içerisinde ne enerjiden, yenilebilir enerji, alternatif enerji kaynaklarından ne de kapasitenin bu ölçüde büyümesinden söz edebilirdik." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Enerjideki kurulu gücümüzün büyümüş olması, tabiatıyla çok önemli ama bu büyümenin şekli daha önemli. Orada da 10 yıl önce devletin yapıp işlettiği enerji tesisleri, toplam tesislerin yüzde 65'inden fazlayken, bugün yüzde 35'in altına düşmüştür. Yani enerjide kamu-özel sektör işbirliği en güzel uygulanan bir model olarak kendini ispat etmiştir. Yap işlet devret modelleri, su kullanımı ve başka yöntemlerle enerjideki arz açığımız, devletin bütçe imkanlarını, kıt kaynakları kullanmadan özel sektörün imkanlarıyla kapatılmış ve bu alanda Türkiye enerji arz güvenliği bakımından önemli bir konuma yükselmiştir. Hükümetimizin gündeminde şimdi enerjide çeşitliliği artırmak vardır. Türkiye olarak enerjide hala büyük oranda dışa bağlı bir ülkeyiz. Dolayısıyla 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltacak, çeşitliliğimizi artıracak projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Nükleer enerji santralleri bu bağlamda en önemli projeler arasında yer alıyor."

"Türkiye enerji geçiş güzergahı"

Türkiye'nin, kendi enerji arz güvenliğini sağlayan bir ülke olmanın yanında, aynı zamanda Avrupa, Balkanlar ve bölgesindeki birçok ülke için enerji geçiş güzergahını oluşturduğuna işaret eden Yıldırım, "Tedarikçi olmamamıza rağmen, enerjiyi tüketen ülke olmakla beraber, diğer ülkelere enerjinin güvenli bir şekilde aktarılması için büyük projelere ev sahipliği yapıyoruz. Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı, TANAP hattı, Türk Akımı, Mavi Akım ve benzeri bölgesel projeler önemli yatırımlardır." dedi.

Başbakan Yıldırım, tüm bu projeleri kamu bütçesiyle yapmanın zorluğuna işaret ederek, "Yapabilirsiniz ama geçmişte olduğu gibi başladığınız proje 5 yıl planlarsınız, 15-20 yılda bitmez, siyasete olan güven de kaybolur." ifadesini kullandı.

"İstihdam imkanı da sağlanmış olacak"

AK Parti iktidarının en önemli özelliğinin, verdiği sözlerin sonuna kadar arkasında durması olduğunun altını çizen Yıldırım, yapacakları işlerin sözünü verdiklerini vurguladı. 

Vatandaşa karşı dürüst olmaları gerektiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, aksi halde, vatandaşın siyasete olan güveninin zedeleneceğini söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti:

"Önümüzde daha yapacak çok işimiz var, 2023, 2053 hedef ve vizyonlarımızı gerçekleştirmek için büyümeye, üretmeye devam etmeliyiz. Onun için 2017'de büyümemizi daha da hedef olarak artırdık. 2017'de, 2018'de, 2019'da yüzde 5'in üzerinde büyüme hedefliyoruz. Bu büyümenin gerektirdiği enerjiyle ilgili kapasite artışını da tabiatıyla sağlamak zorundayız. Buna yönelik de çalışmalarımız, planlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Enerji bakımından, enerji arz kapasitesi bakımından Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi durumundayız. 1998’de sadece 7,8 megavat rüzgar enerjisi yatırımı mevcutken bugün 5 bin 300 megavata çıkmışız. Yenilenebilir enerji kaynakları kurulu gücümüz 12 bin megavattan toplam 32 bin megavata yükselmiştir. Ne kadar alternatif enerjisi kaynağı üretirsek o kadar dışa bağımlılığımız azaldığı gibi cari açığımıza da müspet katkı sağlanacak. Aynı zamanda içeride üretim, istihdam imkanı da sağlanmış olacak."

Muhabir: Mehmet Tosun, Özcan Yıldırım


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın