Euro
6.31
Dolar
5.70
BIST 100
101,447.40
Altın
1,501.01
Politika

Bakan Selçuk: Türkiye kadın istihdamının arttırılmasında model ülke oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Türkiye'nin, kadınların iş gücüne katılımında birçok ülkeyi geride bıraktığını belirterek, "AB üyesi 10 ülkede istihdam azalırken, Türkiye kadın istihdamının arttırılmasında model ülke olmuştur." dedi.

11.02.2019
Bakan Selçuk: Türkiye kadın istihdamının arttırılmasında model ülke oldu Fotoğraf: AA/Tahir Turan Eroğlu

KOCAELİ

BM Genel Kurulu tarafından 2015'te kabul edilen "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" kutlamaları çerçevesinde, kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında varlık göstermelerinin teşvik edilmesi amacıyla Kocaeli Bilim Merkezi'nde etkinlik düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, etkinlikte yaptığı konuşmada, bilimde, fende ülkemize ve insanlığa ışık tutan tüm kız çocuklarının 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü'nü kutladı.

Bilimin ve teknolojinin ülkeler için artık stratejik bir güç haline geldiği bir çağda yaşandığını belirten Selçuk, bunun için de bilim ve teknoloji çağının ihtiyacı olan hızlı değişime ayak uydurmakla kalmayıp, öncülük edebilmek gerektiğini vurguladı.

Bakan Selçuk, "Geleceğe yön vermek istiyorsak, bugünümüzün heyecanı ve geleceğin umudu olan genç nesillerimizi, milli ve manevi değerlerimizle olduğu kadar bilimle, teknolojiyle, sanatla ve edebiyatla da donatarak, çağın ruhunu yakalamalarını sağlamalıyız." diyerek, bu anlamda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin gençlerin farkındalığını ve yetkinliğini arttırmak amacıyla kurduğu Bilim Merkezi projesini değerli bulduğunu kaydetti.

"Kız çocuklarımıza değer verirsek ailelerimiz güçlü olacak"

Kültür ve medeniyet tasavvurunun, sağlam toplum yapısının önemli yapı taşlarından birinin aile yapısı olduğuna işaret eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Aileyi gelecek kuşaklara taşıyan ve toplumu asıl olarak inşa edenler ise erdemli, hikmetli ve bilge kadınlarımız. Dolayısıyla kız çocuklarımıza ne kadar değer verirsek onların önünü ne kadar açarsak ailelerimiz de o kadar güçlü olacak, toplumu daha ileriye götürecekler. Peygamberimiz çocuklara hediye verirken önce kız çocuklarından başlar, onlara olan sevgisini her fırsatta gösterirmiş. Bizler tarihimizde bu değeri, saygınlığı her zaman koruduk, yücelttik. Tarihimizde var olan bu değeri, özellikle milli teknoloji hamlemizin ön plana çıktığı günümüzde kız çocuklarımıza daha fazla göstermeliyiz."

Selçuk, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her çalışmanın, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda geleceğin de güvencesi olacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu doğrultuda hükümetimiz de kadın ve kız çocuklarımızın potansiyellerini ortaya çıkaracak projelere ve faaliyetlere öncelik veriyor. Şartlı Eğitim Yardımları, kız yurtlarının yapımı ve farkındalık çalışmalarıyla kız çocuklarımızın eğitimine katkı sağladık. AK Parti Hükümetlerimiz döneminde uyguladığımız politikalar ve saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde gerçekleşen 'Haydi Kızlar Okula' gibi projelerimizle kız çocuklarımızın eğitim hayatında büyük başarı elde ettik."

Liselerde kız çocuklarının okullaşma oranının, 2002'de yüzde 45 iken, bugün yüzde 83'lere yükseldiğine dikkati çeken Selçuk, şu bilgileri verdi:

"2002'de yüzde 13 olan yükseköğretimde genç kızlarımızın okullaşma oranı ise 2017-2018 öğretim yılında yüzde 46,5'e yükseldi. Lisansüstü eğitim alanların yarıya yakını kızlarımızdan oluşuyor. Yüksek lisansta genç kızlarımızın oranı yüzde 39,3, doktorada da yüzde 42,6 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte bilişim ve iletişim teknolojileri alanında lisans eğitimi görenlerin beşte biri (yüzde 21,7), mühendislik eğitimi alanların ise üçte biri (yüzde 28,7) kızlarımızdan oluşuyor."

Selçuk, hükümet ve Bakanlık olarak bu oranları yeterli bulmadıklarını ve arttırmak için çok çalıştıklarını belirterek, "Bu kapsamda Bakanlığımız özel sektör iş birliğinde 'Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'ni yürütüyoruz. Projede, liselerde mühendislik eğitimi kızlarımıza anlatılıyor ve mühendislik okuyan başarılı kızlarımıza burs veriliyor. Desteklediğimiz 'Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'nde ise kızlarımızı yazılım konusunda eğiterek, bilişimde kadınların istihdamını ve girişimciliklerini artırmayı hedefliyoruz. " diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti hükümetlerinin son 16 yılda toplumda kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almaları için hem yasal altyapı olarak, hem de teşvik edici programlar üzerinde birçok çalışma yaptığını aktaran Selçuk, bu sayede kadınların, çalışma hayatından sosyal hayata artık her statüde, insana ilişkin her mecrada bilfiil var olduğunu gördüklerini söyledi.

Türkiye'nin temel politikalarında ve Bakanlığın çalışmalarında kadınların iş gücüne katılmasının özel bir yer teşkil ettiğinin altını çizen Selçuk, şunları kaydetti:

"Türkiye bu konuda da Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkeyi geride bırakmış durumda. Teşviklerimizden desteklerimize her uygulamamızda kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranında Avrupa'da birinci sıraya yükseldik. 2007-2017 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,4 milyon kişiyle yüzde 63 oranında arttırmış durumdayız. AB üye ülkeleri ve avro alanında ise aynı dönemde kadın istihdamı sadece yüzde 6,4 oranında artmıştır. AB üyesi 10 ülkenin kadın istihdamı azalırken, Türkiye kadın istihdamının arttırılmasında model ülke olmuştur. Yine aynı dönemde Almanya'da kadın iş gücü artışı 1 milyon 132 bin kişi, İngiltere'de 1 milyon 496 bin kişi olurken, Türkiye ise kadın iş gücünü 4 milyon 244 bin kişiyle yüzde 72 oranında arttırmış. Kadın iş gücüne katılma oranımız şu an yüzde 34,9 seviyelerinde. Hedefimiz 2023 yılına kadar kadınların iş gücüne katılım oranını yüzde 41 düzeyine çıkarmak."

Selçuk, üniversitelerde öğretim görevlilerinin yarısı, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki öğretmenlerin ise yarısından fazlasının kadın olduğunu söyledi. 

Hakimlerin, mimarların, avukatların ve kamu görevlilerinin ise yarıya yakınını kadınların oluşturduğunu dile getiren Selçuk, sadece kadın istihdamını ve iş gücüne katılım oranlarını arttırmak için değil, mevcut potansiyelleri daha nitelikli hale getirmek adına da özenli bir çalışma yürüttüklerini kaydetti. 

Selçuk, kadınlara sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak daha fazla fırsatlar sunmaya gayret ettiklerini vurgulayarak, "2018'de düzenlediğimiz İşbaşı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim Kursları ve Girişimcilik Eğitim Programları'ndan yararlananların yüzde 65'ini kadınlar oluşturmakta. Kadınlarımız için yapılan bütün bu icraatları ve onların geleceği için yaptığımız her yatırımı, sadece kadınlarımız için değil, toplumun geleceği için yaptığımızı düşünüyoruz." diye konuştu.

"Ar-Ge harcamalarını 2017'de 30 milyar liraya çıkardık"

AK Parti hükümetleri olarak bilgi ve teknoloji gelişimine verdikleri değeri, 2002'de 1,8 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarını 2017'de 30 milyar liraya çıkararak gösterdiklerini aktaran Selçuk, araştırmaya, geliştirmeye, bilgiye, teknolojiye daha çok destek vererek, ülke olarak öz güveni attıracaklarını ifade etti. 

Bakan Selçuk, salondaki gençlere seslenerek, "Bizleri başarı hikayeleriyle dolu bir geleceğe sizler taşıyacaksınız. Sizlere baktığımda; geleceğin bilim kadınları, mühendisleri, öğretmen, doktor ve mimarlarını görüyorum. Türkiye, küresel ekonomik rekabette, sizlerle daha da güçlü olacak. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecek." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine genç kızlarla birlikte ulaşacaklarına inandıklarını belirten Selçuk, şöyle devam etti: 

"Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü'ne dair Bakanlık olarak 'Bilgi Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı' ve 'Dijital Okur Yazarlık' gibi eğitimler veriyoruz. Bizim asıl amacımız; bilgiyi ve bilimi, teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil olmanız. Bizler ne zaman teknolojiyi üreten bir çağa ulaşacağız, o zaman ülkemiz daha güçlü olacak. Kadınları bilim ve teknolojiyle buluşturarak, kız çocuklarımızın bu alana yönelmesi için farkındalık oluşturuyoruz." 

Selçuk, bilgi ile yol alan gençlerin ülke ve insanlığa değer katmaya devam edeceğini vurgulayarak, bugün Bakanlığın koruması altındaki çocuk ve gençlerin de bu anlayışla burada olduğunu kaydetti.

"Özgecan Aslan'ı rahmetle anıyorum"

Bakan Selçuk, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü'nde kadın ve kız çocukları için yeni yollar açmaya, projeler üretmeye devam edeceklerinin altını çizerek, "Bugün bir güzel gün vesilesiyle buradayız ama bugün bir genç kızımızın vahşice katledildiği bir gün. O yüzden Özgecan'ı (Aslan) burada rahmetle anıyorum. Bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyoruz. Böyle acıların yaşanmaması için uğraşmaya, çalışmaya ve mücadelemize devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Muhabir: Metin Girgin-Şahin Oktay

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.