Euro
10.10
Dolar
8.57
BIST 100
1,344.54
Altın
1,796.12
Politika, seçim 2015, arşiv

"Allah şahit, TIR'lar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu"

Başbakan Davutoğlu, "Allah da şahit, kayıtlar da biliyor ki vallahi diyerek, yemin ederek söylüyorum: O TIR'lar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu" dedi.

05.06.2015
"Allah şahit, TIR'lar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu"

KAHRAMANMARAŞ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Kahramanmaraş mitinginde yaptığı konuşmada, dün HDP'nin önemli bir sözcüsünün "MHP ile koalisyon kurabiliriz" dediğini belirterek, "Düşünebiliyor musunuz MHP ile HDP koalisyon kuracak. O zaman MHP'ye verdiğiniz oy CHP'ye ya da HDP'ye verilmiş demek. Verir misiniz?" dedi.

Davutoğlu, "Hiç birisinin tek başına iktidar olma niyeti yok. Ben birinci parti olmazsam görevi başka arkadaşıma tevdi ederim, Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş bunu diyebiliyor mu? Çünkü onların millete, kendilerine güveni yok. Bütün dertleri yurt dışından aldıkları talimatla AK Parti'yi iktidardan edebilmek" değerlendirmesinde bulundu.

"O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu"

Suriyelilere kucak açan Kahramanmaraş'a teşekkür eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Kılıçdaroğlu diyor ki orada katledilecek olsalar da ben bunları geri iade edeceğim diyor. Türklüğe yakışır mı? İslam'a yakışır mı? MİT tırları üzerinden Bahçeli çıktı açıkça Türkiye'yi suçladı. İşte söylüyorum. Allah da şahit, bütün tarih de şahit, kayıtlar da biliyor ki vallahi diyerek, yemin ederek söylüyorum: O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu, engellediler. Şimdi de çıkmış devletimizi, milletimizi zan altında bırakmaya çalışıyorlar"

"CHP'nin arkasına kuyruk diye takılıyor"

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Diyorlar ki 'Türkiye çok güç kazandı, AK Parti ile istikrarla birlikte yükseldi'. Dışarıdaki bir takım unsurlar diyorlar ki CHP'ye, Kılıçdaroğlu'na, MHP'ye, HDP'ye, 'Tek başınıza AK Parti ile uğraşamazsınız, hepiniz birleşin, AK Parti'yi iktidardan edin'. Üç legal parti CHP, HDP, MHP. Yarından sonra seçime gidiyoruz, daha hiç MHP Genel Başkanı'nın gelip buradan bölücülere, HDP'ye laf ettiğini duydunuz mu? Gelip AK Parti'ye saldırıyor ama HDP'ye dönüp bir şey söylüyor mu? Milletin dinine, inancına vaktinde zulmetmiş tek parti zihniyetine sahip CHP'ye bir şey söylüyor mu? CHP'nin arkasına kuyruk diye takılıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başbakanken cumhurbaşkanlığına aday oldu, CHP ile MHP anlaştı karşısına çatı aday çıkardılar. Peki CHP ile MHP'nin ne farkı kaldı? MHP'li seçmenlere sesleniyorum CHP'nin kuyruğuna takılan MHP'ye oy vermek Kahramanmaraş'a yakışır mı? HDP'ye karşı hiç sesini çıkarmayan MHP'ye oy vermek Kahramanmaraş'a yakışır mı?"

HDP Eş Başkanı'nın, "Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır" dediğini hatırlatan Davutoğlu, MHP'nin buna da tepki göstermediğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Bu nasıl milliyetçilik, bu nasıl muhafazakarlık?" ifadesini kullandı.

Muhabir: Alp Özden, Ferhat Demircan


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın