Dolar
28.93
Euro
31.46
Altın
2,072.14
ETH/USDT
2,173.10
BTC/USDT
39,662.00
BIST 100
8,026.27
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gana Milli Camisi'ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gana'nın başkenti Akra'da bulunan ve inşaatı devam eden Gana Milli Cami ve Külliyesi'ni ziyaret etti.

01.03.2016 - Güncelleme : 21.07.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan Gana Milli Camisi'ni ziyaret etti Fotoğraf: AA/ Kayhan Özer

Ankara

AKRA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gana'nın başkenti Akra'da bulunan ve inşaatı devam eden Gana Milli Cami ve Külliyesi'ni ziyaret etti.

Erdoğan, Akra'nın Müslümanların yoğun bulunduğu Kanda mahallesinde, Türkiye Diyanet Vakfı ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı'nın desteğiyle yaptırılan Milli Cami ve Külliyesi'nin inşaatını gezdi.

Erdoğan'ın ziyareti sırasında Ganalı Müslümanlar ve bu ülkede yaşayan Türkler sevgi gösterisinde bulundu.

Cami inşaatı hakkında yetkililerden bilgi alan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "Değerli kardeşlerim, her şeyden önce bugün burada caminin geldiği başarılı seviye bizi mutlu etti. Sayın Gana Devlet Başkanı Mahama, caminin adının Milli Camisi olduğunu söyledi. Caminin yapılması sadece Akra için değil tüm Gana için öneme haizdir. Diyanet ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı'nın yaptığı camimizin tüm Müslümanlara hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum" dedi.

Cami ve külliyetinin 40 dönümlük bir arazide meydana geleceğini belirten Erdoğan "İnşallah, Akra'daki bu cami-külliye bir ilim irfan yuvası olmasının yanı sıra, insan yetiştiren bir görev ifa edecek" şeklinde konuştu.

Erdoğan, caminin yapımında maddi manevi tüm imkanlarını seferber eden herkese ve camide emeği geçen mimarından mühendisine hattatından nakkaşına herkese teşekkür etti. Erdoğan konuşmasını "İnşallah en kısa zamanda caminin tamamlandığı müjdesini alırız, sizleri saygıyla selamlıyorum ve hepinizi Allah'a emanet ediyorum" diye tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinde, Gana Başmüftüsü Osman Nuhu Shaavubutu bizzat dua etti. Erdoğan, Gana Başmüftüsüne Kur'an-ı Kerim hediye ederken, Başmüftü Shaavubutu da Erdoğan'a hatla yazılmış bir dua tablosu hediye etti.

Muhabir: Mehmet Kemal Firik

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.