Dolar
13.46
Euro
15.26
Altın
1,834.53
ETH/USDT
2,534.40
BTC/USDT
35,963.00
BIST 100
2,011.16
Gündem

Uludağ'da zirveye doğru yürüyüşe çıkarken mahsur kalan 3 kişiye ulaşıldı

Uludağ'da doğa yürüyüşü sırasında mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşıldığı bildirildi. Karla kaplı, fırtına ve soğuk havanın etkili olduğu bölgede 14 saat süren çabalar sonucu ulaşılan amatör dağcılar tahliye edildi.

Sergen Sezgin, Fatih Çapkın, Erdinç Aksoy   | 06.12.2021
 Uludağ'da zirveye doğru yürüyüşe çıkarken mahsur kalan 3 kişiye ulaşıldı Fotoğraf: Sergen Sezgin - Anadolu Ajansı

Bursa

Uludağ'da doğa yürüyüşü sırasında mahsur kalan 3 amatör dağcıya ulaşıldı.

Bursa'nın Osmangazi sınırları içindeki Uludağ Küçük Zirve mevkisinde dün öğleden sonra kaybolan Ahmet Çakırer (36), Ali Can (48) ve Ömür Büyüköztürk'e (49) ulaşmak için ekipler gece boyu yoğun çaba gösterdi.

Jandarmayı telefonla arayan ve izin almadan yürüyüş yapmak amacıyla zirveye doğru yürüdüklerini, içlerinden birinin ayağının burkulması sonucu dönüşe geçtiklerinde yoğun sis ve şiddetli rüzgardan yönlerini kaybettiklerini söyleyen 3 kişi için ilk olarak bölgeye Jandarma Arama Kurtarmaya (JAK) bağlı 5 personel ile 112 Acil Servis görevlisi yönlendirildi. Bölgede hava koşullarının kötü olmasından dolayı 9 JAK personeli daha görevlendirildi.

Arama kurtarma faaliyetine JAK dahil İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, ANDA Arama Kurtarma, AKUT Arama Kurtarma Derneği, Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) bünyesindeki toplam 71 kişi katıldı.

Ekipler, ihbarın ardından telefon sinyallerinden yerlerini belirledikleri amatör dağcılara 14 saatte ulaşıp tahliyeleri için çalışma başlattı.

Kurtarma operasyonunun yürütüldüğü bölgenin karla kaplandığı, fırtına ve soğuk havanın etkili olduğu öğrenildi.

Amatör dağcılara ulaşılması, jandarma kamerasıyla görüntülendi.

Uludağ Oteller Bölgesi'ne getirilen 3 kişiyi, yakınları karşıladı. 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'nda muayene edilen amatör dağcıların, daha sonra şehir merkezine götürüleceği belirtildi.

Bursa Vali Yakup Canbolat, kurtarma çalışmasıyla ilgili AA muhabirine, bu kişilere gerekli müdahalenin yapıldığını belirterek, "3 kişinin de sağlık durumları iyi. Herhangi bir sorunları gözükmüyor." dedi.

Kardan kulübe yaparak korunmuşlar

Dağda ayağı burkulan Can'ın hastanede tedavisine başlandığı, diğer iki kişinin ise kontrol amaçlı getirildiği öğrenildi.

Ömür Büyüköztürk, hastanenin önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 6-7 yıldır dağcılıkla uğraştığını söyledi.

Kayboldukları bölgede yaşadıklarını aktaran Büyüköztürk, "Hava çok kötü olunca güzel bir yer bulduk. Orada kardan bir mağara yaptım, öyle kurtulduk yoksa kurtulma şansımız mucizeydi bizim. Kardan mağara yaparak kurtulduk. 14-15 saat o havada sağlık ekipleri, polis, jandarma gelemedi ama biz kurtulduk şükür." dedi.

Ali Can'ın ağabeyi Fahrettin Can ise kardeşi ve diğer 2 amatör dağcının aniden bastıran sis nedeniyle ilerleyemediklerini anlattı.

Mahsur kalan 3 kişinin bölgeyi bildiğini ve sık sık buraya çıktığını dile getiren Can, "Yoğun fırtınadan dolayı bayağı bir geç vakit ulaştılar ama yine de Allah razı olsun AKUT, AFAD, jandarmadan. Çok şükür kurtuldular. Kardeşimin durumu iyi, yürüyebiliyor. Diğer arkadaşlar da iyi. Bayağı üşümüşler, çok soğuk vardı çünkü. Yardımcı olan herkesten Allah razı olsun. Kurtuldular çok şükür." diye konuştu.

Oteller Bölgesi'nden zirve noktasına doğru yürüyüşe çıkan 3 amatör dağcı Ahmet Çakırer, Ali Can ve Ömür Büyüköztürk'ün Küçük Zirve ile Büyük Zirve arasında içlerinden birinin ayağının burkulması nedeniyle yürüyemediği için mahsur kalmış, telefonla jandarmaya ulaşıp yardım istemişlerdi. Telefon sinyallerinden bu kişilerin bulunduğu yeri belirleyen ekipler, kurtarma operasyonu başlatmıştı. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın