Dolar
8.88
Euro
10.42
Altın
1,750.55
ETH/USDT
3,050.50
BTC/USDT
43,224.00
BIST 100
1,384.68
Dünya

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Reisi mazbatasını aldı

İran'da 18 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan muhafazakar İbrahim Reisi, mazbatasını ülke lideri Ali Hamaney'den aldı.

Muhammet Kurşun   | 03.08.2021
İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Reisi mazbatasını aldı

Tahran

İran'ın başkenti Tahran'da İmam Humeyni Hüseyniyesi'nde düzenlenen mazbata törenine İran lideri Hamaney'in yanı sıra 7. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsin Ejei ve diğer üst düzey yöneticiler katıldı.

Törende İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli'nin 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin raporu sunmasının ardından Hamaney, Reisi'nin cumhurbaşkanlığını onaylayarak mazbatasını teslim etti.

Hamaney'in Özel Kalem Müdürü Muhammed Gulpayegani, Reisi'nin cumhurbaşkanlığının onama metnini okudu. Onama metninde Hamaney'in şu ifadeleri yer aldı:

"Halkın Sayın Seyid İbrahim Reisi'ye verdiği oyları onaylıyor ve kendisini İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına atıyorum."

Bu onamayla Hamaney, Reisi'yi 4 yıllığına Cumhurbaşkanlığı görevine atamış oldu.

 Reisi: Yaptırımların kaldırılması için çalışacağız

Reisi, törende yaptığı konuşmada, halkın en fazla ekonomi, işsizlik ve konut yetersizliğinden şikayet eden halkın yeni hükümetten değişim beklediğini belirtti.

Reisi, şunları kaydett:

"Halk, yeni hükümetten adaletin uygulanmasını, yolsuzlukla mücadele edilmesini ve rantçılığa son verilmesini istiyor. Yaptırımların kaldırılması için çalışacağız ancak halkın sofrasını ve ekonomiyi şarta bağlamayacağız. Yabancıların iradesine bağımlı kalmayacağız."

Reisi, 5 Ağustos'ta İran Meclisinde yerli ve yabancı konukların katılımıyla düzenlenecek yemin töreninin ardından İran'ın 8. Cumhurbaşkanı olarak görevine resmen başlayacak.

AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı yemin törenine katılacak

AB Komisyonu sözcülerinden Nabila Massrali, günlük basın toplantısında, Viyana'da yapılan İran nükleer anlaşması görüşmelerine başkanlık da eden Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora'nın 5 Ağustos'ta yapılacak törende AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell adına hazır bulunacağını teyit etti.

Massrali, "Yeni yönetimle diplomatik olarak yeniden ilişki kurmak ve doğrudan önemli mesajları iletmek çok önemli. Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) Ortak Komisyonunun Koordinatörü olarak Yüksek Temsilci'nin önceliği, Viyana'daki müzakereleri yeniden başlatmak ve KOEP'in tam uygulanmasına geri dönüş yolunu kolaylaştırmaktır." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın