Ekonomi

Volkswagen hap ndërmarrje në Turqi

Kompania e automobilistike ka një kapital prej afër 164.5 miliardë dollarë

Gökhan Ergöçün   | 02.10.2019
Volkswagen hap ndërmarrje në Turqi

Stamboll

Gjiganti gjerman për prodhimin e automjeteve hapi ndërmarrje në Manisa të Turqisë, njoftoi sot gazeta turke e regjistrit të tregtisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kompania, Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi dhe Ticaret AŞ, u themelua me një kapital prej 943,5 milionë lira turke (164,46 milionë dollarë).

Kompania në perëndim të Turqisë është paraparë të disajnojë, prodhojë, montojë, shesë, të importojë dhe të eksportojë makina, kamionë dhe të gjitha llojet e automjeteve motorike dhe transportuese si dhe pjesëve dhe komponentëve të tyre.

Anëtarë të bordit të kompanisë së sapoformuar janë Jens Kellerbach dhe Jurger Unser.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın