свет

Земјотрес со јачина од 5 степени ја погоди Индонезија

- Упатено е предупредување до населението за можни последователни потреси

Mahmut Atanur   | 05.09.2019
Земјотрес со јачина од 5 степени ја погоди Индонезија

ЏАКАРТА

Земјотрес со јачина од 5 степени ја погоди индонезиската покраина Северно Малуку, пренесува Anadolu Agency (AA).

Управата за метеорологија, клима и геофизика на Индонезија (BMKG), соопшти дека епицентарот на земјотресот со јачина од 5 степени бил на отворени води, на 152 километри југозападно од местото Тернате, на длабочина од 10 километри.

Управата за метеорологија, клима и геофизика и Пацифичкиот центар за цунами, по земјотресот не издадоа предупредување за цунами.

Според првичните сознанија, нема жртви или повредени во земјторесот.

Упатено е предупредување до населението за можни последователни потреси.

Инаку, во земјотресот со јачина од 7,3 степени кој се случи на 14 јули во местото Тернате, смртно настрадаа 6 лица.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın