Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Регистрирани нови 194 случаи на Ковид-19, починати две лица

- Министерството за здравство потврди два нови смртни случаи од последиците на Ковид-19, со што вкупната бројка на починати од овој вирус во земјата се искачи на 739.

Admir Fazlagikj   | 30.09.2020
Северна Македонија: Регистрирани нови 194 случаи на Ковид-19, починати две лица

СКОПЈЕ

Во Република Северна Македонија во последните 24 часа се регистрирани 194 нови случаи на коронавирусот (Ковид-19), со што вкупната бројка на случаи со овој вирус во земјата се искачи на 17.977, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Министерството за здравство потврди два нови смртни случаи од последиците на Ковид-19, со што вкупната бројка на починати од овој вирус во земјата се искачи на 739.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 158 оздравени пациенти од Ковид-19 со што вкупната бројка на оздравени лица од овој вирус во земјата изнесува 14.959.

Во моментов бројот на активни случаи со Ковид-19 во земјата изнесува 2.279.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1697 тестирања на Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 188.777 тестирања на овој вирус.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın