Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Во последните 24 часа регистрирани 356 нови случаи на Ковид-19

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа 15 лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 2.754.

Admir Fazlagic   | 21.01.2021
Северна Македонија: Во последните 24 часа регистрирани 356 нови случаи на Ковид-19

СКОПЈЕ

Во последните 24 часа во Република Северна Македонија регистрирани се 356 нови случаи на коронавирусот (Ковид-19) кои ја зголемија вкупната бројка на евидентирани случаи од почетокот на епидемијата во земјата на 89.817, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа 15 лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 2.754.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 587 оздравени пациенти од Ковид-19, a вкупната бројка на излекувани изнесува 75.387.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Северна Македонија изнесува 11.676.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се реализирани 1.906 тестирања за Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 437.267 тестирања.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın