Euro
6.52
Dolar
5.88
BIST 100
94,137.22
Altın
1,489.21
Türkiye

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: YSK'nin kararlarına saygı duymak hukuk devletinin olmazsa olmazıdır

Adalet Bakanı Gül, "YSK'nin kararını beğenirsiniz beğenmezsiniz ancak YSK'nin kararlarına saygı duymak bir hukuk devletinin olmazsa olmazıdır." dedi.

Kerem Kocalar   | 11.05.2019
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: YSK'nin kararlarına saygı duymak hukuk devletinin olmazsa olmazıdır

Gaziantep

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığında gazetecilerin, YSK'nin İstanbul seçiminin yenilenmesi kararı hakkındaki sorusu üzerine, konuyla ilgili kararların alınma yetkisinin YSK'ye ait olduğunu belirtti. 

YSK üyelerinin, yüksek mahkemeler arasından seçilen saygın hukukçulardan oluştuğuna işaret eden Gül, "YSK'nin kararını beğenirsiniz, beğenmezsiniz ancak YSK'nın kararlarına saygı duymak, bir hukuk devletinin olmazsa olmazıdır." değerlendirmesini yaptı.

Alınan her türlü karara eleştiri yapılabileceğini anlatan Gül, şöyle devam etti:

"Eleştirileri YSK'nin saygın üyelerini hedef gösterip, isimlerini, soy isimlerini söyleyerek, itibar cellatlığına dönüştüremezsiniz. İsimlerini okuyarak, yüksek mahkeme üyelerine yönelik bu tür davranışlar asla kabul edilemez. Bunlar muhalefetin üslubuna da yakışmayan bir davranıştır. Bu üslup YSK üyelerini alçaltmaz ama üslubu kullanan kişilerin seviyesini gösterir. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. YSK'deki 7 üye farklı, 4 üye farklı karar vermiş. Ama tüm üyeler saygındır. Tüm üyelerin kararı, kişilikleri, saygınlığa en güçlü şekilde layık kişilerdir. Dolayısıyla böyle bir itibar cellatlığına, isimleri okuyarak hedef gösterme kimseye yakışmayan ahlaki sorumsuzluk örneğidir. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Elbette YSK kararını, gerekçelerini verdikten sonra hukuki olarak daha güçlü bir şekilde eleştirisini yapabilir ama YSK kararı herkesi bağlayan bir karardır." 

Bakan Gül, YSK'nin nihai karar mercisi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Karar vermeden önce YSK'ye saygı duyuyorsunuz, 'YSK kararları bağlayıcıdır' diyorsunuz. Ama işinize gelince saygı duyacaksınız, işinize gelmeyince saygı duymayacaksın. Böyle olmaz. Karar sizin itirazınız sonucunda da olsa saygı duyacaksın. Bir siyasetçiye düşen karara saygı duymaktır. Dolayısıyla YSK üyelerini hedef gösteren, töhmet altında tutan açıklamaları asla kabul edemiyoruz. Bu siyasetçiye yakışmaz. YSK bir karar vermiştir ve bunun sonucunda da mazbatayı alıp, iptal etmiştir. Milletin hakemliğine karar vermiştir. Kararı İstanbul seçmeni verecektir. İstanbul seçmeni hangi kararı verirse, İstanbul'un 5 yıl meselelerini çözecek kişi göreve gelecektir. Dolayısıyla bu konuda daha özenli ve sorumlu davranmak gerekir. Hepimizin beklentisi de budur. YSK üyelerine yapılan haksız ve saygısız ithamları da asla kabul etmeyeceğimizi bildiriyoruz."

AA'ya geçmiş olsun dilekleri

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bayburt ile Trabzon arasında bulunan Soğanlı Dağı'ndaki yol açma çalışmalarını takip ederken dün Derebaşı Virajları'nda bastığı kar kütlesinin kopması sonucu uçuruma yuvarlanan AA Bayburt muhabiri Abdulkadir Nişancı ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Dün gece saatlerinde üzücü haberi aldıklarını aktaran Gül, "Anadolu Ajansı ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah Abdulkadir Nişancı kardeşimiz, sağ salim bulunup ailesine ve sevenlerine kavuşur. Anadolu Ajansı ailesine geçmiş olsun diliyorum. Dualarımız Abdulkadir kardeşimizle." diye konuştu.

"Türkiye'ye çelme takma girişimlerini boşa çıkaracağız"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığındaki değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, 31 Mart seçimlerinde tüm Türkiye'de ve Gaziantep'te büyük bir başarı elde ettiklerini belirtti. 

Cumhur İttifakı'yla çıkılan yolda milletle kaynaşıp, güzel sonuçlar alındığını ifade eden Gül, bu başarıda da teşkilatların çok büyük alın terinin bulunduğunu vurguladı.

Seçim döneminde parti teşkilatındaki genç ve kadınların ulaşmadığı yerin kalmadığını anlatan Bakan Gül, şöyle devam etti:

"Yapılan fedakarlıkların sonucunda da güzel bir sonuç aldık. Herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki görevimiz, Gaziantep'in duyduğu güvene layık olmaktır. Gaziantep'teki seçimlerde AK Parti değil, Gaziantep kazanmıştır. AK Parti'nin misyonu, Türkiye partisi olmaktır. Oy versin, vermesin herkese hizmet götürmek, hedefimiz olacak. Gaziantep'te hizmeti herkes 5 yıl boyunca kesintisiz alacaktır. 31 Mart seçimleri geride kaldı. Artık önümüze bakacağız. 5 yıl boyunca hizmet merkezli çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yerel yönetimde bunlar olurken, Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde reformlarla yolumuza devam edeceğiz. 31 Mart'taki rekabet geride kaldı. Artık tüm enerjimizi ülkemizi daha ileriye götürmek için harcayacağız."

Bakan Gül, ülkeyi büyütmek için var güçleriyle çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizim kısır çekişmelere, vatandaşımızı yoracak hiçbir gündemle, işimiz olmaz. Ülkemizin ve vatandaşımızın daha iyi yerlere gelmesi için reformlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Bu konuda hukuki, siyasi ve demokratik reformları, paketler halinde uygulamaları, özgürlüğü, demokrasiyi, sofradaki ekmeği artırarak vatandaşlarımıza layık olmaya çalışacağız. Tüm bu gayreti yaparken bir Türkiye ittifakı paydasında vatandaşlarımızı, 82 milyonunu kucaklayacak şekilde çalışmalar devam edecektir. Cumhur İttifakı olarak seçimlerde elde edilen başarı, iki partinin başarısının ötesinde, vatandaşlarımızın hukukunu, özgürlüğünü, ekonomisini güçlendirici politikalarla devam edecektir. AK Parti olarak Cumhur İttifakı'yla, kucaklayıcı misyonumuzu devam ettireceğiz."

Hükümet olarak ülkenin temel meselelerine odaklanmaya devam edeceklerini bildiren Gül, "Ülkemize karşı planlı olarak sürdürülmeye çalışılan, Türkiye'ye çelme takma girişimlerini boşa çıkaracağız. Bunu yaparken de sırtımızı her zaman olduğu gibi milletimize yaslayacağız. 82 milyon hep birlikte el ele vererek, sorunlarımızı aşacağız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesle yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Gül, oy versin veya vermesin, ayrım yapmaksızın herkesin hakkını ve hukukunu korumaya özen göstereceklerine değinerek, "Eğer Türkiye'nin ayağı tökezlerse Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de birçok yerde mazlumların ve masum insanların umudu tökezlemiş olur. O yüzden dünya insanlığının vicdanı için umut olan Türkiye, inşallah milletimizle beraber kutlu yoluna devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın