Turqia

Turqi, neutralizohen 5 terroristë të PKK-së

Forcat e xhandarmërisë turke dhe Forcat e Armatosura të Turqisë kryen operacione në rajonin Alanduz të rrethit Yuksekova, tha ministria e Brendshmenë një deklaratë me shkrim

Erdoğan Çağatay Zontur   | 15.05.2019
Turqi, neutralizohen 5 terroristë të PKK-së

Ankara

Së paku pesë terroristë të PKK-së janë neutralizuar në provincën lindore Hakkari të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Autoritetet turke shpesh përdorin fjalën "neutralizuar" në deklaratat e tyre për të nënkuptuar se terroristët në fjalë ose janë dorëzuar, vrarë ose kapur.

Forcat e xhandarmërisë turke dhe Forcat e Armatosura të Turqisë kryen operacione në rajonin Alanduz të rrethit Yuksekova, tha ministria e Brendshmenë një deklaratë me shkrim.

Në fushatën e saj terroriste mbi 30 vjeçare kundër Turqisë, PKK, e cilësuar si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e rreth 40.000 personave, duke përfshirë gra dhe fëmijë.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın