Bota

Gjermania zgjat afatin e misionit të saj ushtarak në Irak

Zëdhënësi i qeverisë, Steffen Hebestreit, në një konferencë për media në Berlin tha se Këshilli i Ministrave ka marrë vendim për të zgjatur deri më 31 tetor afatin e misionit ushtarak në Irak

Cüneyt Karadağ   | 12.01.2022
Gjermania zgjat afatin e misionit të saj ushtarak në Irak

Berlin

Gjermania ka zgjatur edhe për 9 muaj afatin e misionit të saj ushtarak në Irak në kuadër të luftës kundër organizatës terroriste DEASH, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i qeverisë, Steffen Hebestreit, në një konferencë për media në Berlin tha se Këshilli i Ministrave ka marrë vendim për të zgjatur deri më 31 tetor afatin e misionit ushtarak në Irak.

Në vendim thuhet se numri i ushtarëve është kufizuar në maksimum 500.

Ushtarët gjermanë ofrojnë mbështetje trajnimi për ushtrinë e Irakut dhe forcat Peshmerge në kuadër të luftës kundër DEASH-it.

Pritet që vendimi i marrë nga Këshilli i Ministrave të miratohet pas diskutimit në Parlamentin Federal ditën e premte.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın