Bota

Forcat izraelite arrestojnë 19 palestinezë

Burimet lokale pohojnë se dhjetëra palestinezë u arrestuan në Kudsin Lindor, ndërsa nëntë të tjerë në Bregun Perëndimor

Mustafa Deveci   | 19.05.2020
Forcat izraelite arrestojnë 19 palestinezë

Kuds

Forcat izraelite në aksionet e organizuara gjatë mbrëmjes në Kudsin Lindor dhe në Bregun Perëndimor të pushtuar arrestuan 19 palestinezë, raporton Anadolu Agency (AA).

Burimet lokale pohojnë se dhjetëra palestinezë u arrestuan në Kudsin Lindor, ndërsa nëntë të tjerë në Bregun Perëndimor.

Burimet e njëjta theksojnë në mesin e të arrestuarve në Kudsin Lindor gjendet edhe një nga rojtarët e kompleksit Al-Aksa, Hamza Nimir.

Forcat izraelite shpesh herë në Bregun Perëndimor dhe në Kudsin Lindor arrestojnë palestinezë me akuza të ndryshme.

Të dhënat e Shoqatës së të burgosurve palestinezë tregojnë se në burgjet izraelite gjenden rreth 5.700 palestinezë, në mesin e të cilëve janë grad dhe të mitur.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın